12.02.2019
Przydatne akcesoria do GoPro cz.1

Masz już nowe, wymarzone GoPro. Piękna sprawa, ale co dalej? Czy te wszystkie doskonałe filmy powstają przy pomocy samej kamery? Oczywiście, że nie. Tak naprawdę, po zakupie kamery, co najmniej drugie tyle można zainwestować w akcesoria ułatwiające życie i pozwalające nagrywać coraz to ciekawsze ujęcia. Sztuka polega na tym, żeby kupić tylko te, które rzeczywiście będą potrzebne. Część z nich jest podzielona wedle dyscyplin i to dosyć jasne, które trzeba mieć, żeby na przykład nagrywać się podczas pływania na surfie. Jest również wiele innych dodatków, które warto sprawdzić, bo bardzo możliwe, że to właśnie one przydadzą się Wam na kolejnym tripie.

GoPro Sleeve - czyli silikonowa osłona na kamerę

To jeden z tych gadżetów, które w pierwszej chwili wywołały we mnie raczej negatywne odczucia. Niby po co mi osłona, na kamerę odporną na wszystko. Jednak po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem, że może to jednak ma trochę sensu. Nowe GoPro bez swojej specjalnej obudowy jest co prawda bardzo wytrzymałe, ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie upuścił kamery przypadkiem. W silikonowej osłonce GoPro jest znacznie odporniejsze na takie nagłe upadki. Niestety osłona nie chroni obiektywu czy ekranu z tyłu. Dodatkowym plusem GoPro Sleeve jest znacznie większa poręczność kamery. GoPro w silikonie dużo lepiej leży w dłoni i stabilniej stoi na różnych powierzchniach. Do osłonki dodany jest również długi sznurek, dzięki czemu całość można na przykład nosić na szyi i mieć zawsze pod ręką.

Podsumowując - nieduży wydatek, który na pewno się przyda, zwłaszcza jeśli często chodzicie z samą kamerą, robicie nią zdjęcia i nagrywacie dużo spontanicznego materiału. Cena - 89 PLN.

GoPro Dual Charger - podwójna ładowarka baterii do GoPro

Bateria w GoPro zawsze była problematycznym tematem, zwłaszcza zimą. Ekran dotykowy nie ułatwia sprawy, ale na szczęście nowe oprogramowanie jest naprawdę dobrze zaprojektowane pod kątem oszczędności baterii. Tak czy inaczej warto być przygotowanym, zwłaszcza jeśli planujecie dłuższy wypad i grubszą produkcję, a miejsca na karcie pamięci Wam nie zabraknie. Tak naprawdę jest kilka opcji. Kabel z zestawu początkowego spełnia swoją rolę i ładuje kamerę dosyć szybko, a dodatkowym plusem jest fakt, że w trakcie ładowania można zgrywać z niej materiał po WiFi. Jako dodatek można kupić szybką ładowarkę z dodatkowym portem USB lub dedykowaną ładowarkę na dwie baterie GoPro. Cena jest podobna, a zaletą tej drugiej jest fakt, że w cenie jest od razu druga bateria. GoPro Dual Charger ma osobne wskaźniki LED pokazujące, która bateria jest już naładowana. Całkiem przydatna opcja jeśli na bieżąco ładujecie akumulotary i kręcicie materiał.

Koszt obydwu wersji ładowarki to 239 PLN. Pozostaje kwestia czy bardziej zależy Wam na drugim akumulatorze, czy opcji ładowania jednocześnie kamery i na przykład smartphone'a. Zimą lub podczas weekendowych wypadów bez dostępu do gniazdka elektrycznego zapasowa bateria na pewno się przyda, dlatego ja wybrałem dual charger.

GoPro Jaws: Flex Clamp - uniwersalny uchwyt do kamery

Jedną z głównych zalet GoPro to rozmiar. Mała kamera pozwala uzyskać ciekawe ujęcia dlatego, że można ją przytwierdzić w wielu miejscach, tworząc niespotykane, albo przynajmniej rzadkie kadry. Na rynku jest wiele różnego rodzaju mocowań do GoPro. Ciężko wybrać coś na tyle uniwersalnego, żeby mogło spełniać rolę jedynego mocowania na cały tripie. Jaws to coś co sprawdza się w większości warunków. Mocna "szczęka" i elastyczna przedłużka pozwala zamontować kamerę praktycznie wszędzie. Szczęka ma dodatkową regulację, dzięki czemu można nią pewnie złapać nawet cienką rurkę.

Elastyczne ramię pozwala dopasować idealnie kadr. Niestety elastyczność jest tutaj pewnym problem podczas dynamicznych ujęć, ponieważ ramię wpada w dosyć mocne wibracje. Na szczęście ramię można zdemontować i zamocować GoPro na samej szczęce, dzięki czemu nie powinno być problemu z drganiami.

Jeśli dopiero zaczynacie kompletowanie akcesoriów do GoPro, lub szukacie czegoś uniwersalnego, żeby nie zawalać bagażu kilkoma mocowaniami, to na pewno warto zainwestować te 239 PLN w GoPro Jaws: Flex Clamp.

Już wkrótce kolejna porcja naszych subiektywnych uwag na temat różnych akcesoriów do GoPro. Jeśli chcielibyście, żebyśmy przetestowali coś konkretnego - dajcie znać w komenatrzach!

Kuba

top