04.10.2019
Bass SUP radzi: Jak wybrać odpowiedniego pompowanego SUP'a?

Tekst powstał przy współpracy z firmą Bass SUP


Czy początek jesieni to dobry moment by porozmawiać o deskach SUP?

Zdecydowanie tak, na desce SUP można pływać w Polsce cały rok . No prawie cały-nie bądźmy zachłanni i zostawmy trochę przestrzeni równie mocno jak Stand Up Paddling, rozwjającej się w Polsce zimowej aktywności czyli Morsowaniu :)

Już od lat jesienne dni są bardzo ciepłe, ale nie upalne, więc idealne na dłuższe eksplorowanie naszych rodzimych akwenów, w szczególności rzek.

W minionym sezonie obserwowaliśmy rosnące w oszałamiającym tempie zainteresowanie pływaniem na desce SUP, ale prawdziwa eksplozja zainteresowania pływaniem na desce z wiosłem nastąpiła w tym roku. A to dopiero początek :)

Rosnące zainteresowanie widzimy nie tylko w postaci wciąż rosnącej liczby osób pływających po polskich akwenach, nieustannie przybywających wypożyczalni desek SUP i większej dostępności w nich sprzętu SUP. Nie da się nie zauważyć również wzmożonej aktywności ludzi wokół SUP na różnych SUP forach i w sieci.

Ludzie szukający informacji o SUP, zazwyczaj motywowani są chęcią nabycia swojej pierwszej pompowanej deski. Niestety jest też dość liczne grono takich, którzy mają już za sobą pierwszy zakup, nie zawsze udany . Najbardziej cieszy nas grupa tych, którzy chcieliby pójść dalej- tzn. kupić lepszą, wyspecjalizowaną w konkretnej kategorii pływania deskę, np. szybszą deskę racingową czy przystosowaną do pływania na falach.

Niestety dużo ludzi decyduje się na zakup sprzętu, który albo od początku nie spełnia, albo bardzo szybko przestaje spełniać ich wymagania. Najczęściej są to spontaniczne decyzje bez perspektywicznego zastanowienia w jaki sposób docelowo chcę użytkować deskę SUP ( turystycznie, do rywalizacji czy treningów, na jakich akwenach, jak często będzie użytkowana).Taki stan rzeczy wynika z braku rzetelnych informacji w sieci na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej deski SUP by posłużyła na dłużej niż sezon. Czasami dochodzą też wątpliwości - czy spodoba mi się pływanie i czy warto na początku przygody z SUP inwestować w dobry jakościowo sprzęt.

Poniżej parę wskazówek, które ułatwią Wam odnalezienie się tak dużym natłoku informacji dotyczących sprzętu SUP.

Czy warto od początku inwestować w dobry sprzęt? Zdecydowanie tak!

Dobry sprzęt to komfortowy sprzęt- ma dawać prawdziwą frajdę z pływania.

Pierwszy raz, jak we wszystkim w życiu, determinuje nasze postrzeganie danej czynności.

Nie możemy oczekiwać , że słaby jakościowo sprzęt, czyli zbyt mało sztywny, niestabilny i zbyt ciężki wzbudzi w nas euforię. Może za to zniechęcić do Stand Up Paddlingu, który uprawiany na właściwie dobranym sprzęcie jest naprawdę ekscytujący.

Zaczynamy od kluczowej kwestii: Jakie są cechy dobrej deski?

1) Zajrzyjmy do technologii i sposobu wykonania czyli produkcji desek SUP, bo to ona determinuje jakość deski.

Na rynku można znaleźć deski jedno, dwu lub trójwarstwowe. Pod tymi pojęciami kryje się ilość materiału PCV użytego do wyprodukowania deski co przekłada się na nic innego jak sztywność deski po jej napompowaniu a w praktyce decyduje o jej stabilności i jakości płynięcia.

Deski jednowarstwowe uszyte z pojedynczej warstwy PCV, będą miękkie nawet przy napompowaniu do zalecanego ciśnienia - podczas użytkowania deski wiosłujący obciążając ją, wygnie ją w „banana” :). Na takim sprzęcie nie tylko trudno stać, ale jeszcze trudniej pływać ze względu na zwiększone opory.

Dwuwarstwowe deski wykonane są z dwóch, a trzywarstwowe z trzech warstw materiału. Deska wykonana z dwóch połączonych warstw jest dużo sztywniejsza i bardziej komfortowa w użyciu.

Trzecia warstwa używana jest w wybranych miejscach . W przypadku desek Bass używamy jej na burtach deski, na całym ich obwodzie, co gwarantuje typową dla marki Bass bardzo dużą sztywność desek.

Najsztywniejsze, czyli trójwarstwowe deski wykonane są z ponad 100% więcej materiału niż deski jednowarstwowe

Oczywistym więc będzie fakt , że Ilość materiału z którego wykonana jest deska przekłada się na jej cenę.

Technologia łączenia PCV - klejenie czy zgrzewanie?

Zgrzewanie to najnowocześniejsza technologia stosowana przy produkcji najlepszych jakościowo pompowanych desek SUP. Co zyskujemy kupując SUPa wykonanego właśnie w tej technologii?

Na pewno dużo niższą wagę. Produkując w technologii zgrzewanej, nam udało się „odchudzić” bardzo popularnego Touringa 12’ z 13 kg do 9,5 kg . Prawie 30% robi wrażenie, prawda? Uwierzcie mi w użytkowaniu również :)

Lżejsza deska to „lżejsze” i szybsze pływanie, o komforcie w trakcie transportu - przenoszenia deski nie wspominając. To także większa trwałość deski bez ryzyka rozszczelnienia w miejscu łączenia PCV.

Czy najnowocześniejsze zawsze znaczy najdroższe? Niekoniecznie! Wszystkie dostępne w minionym roku modele Bass, w kolekcji 2019 wykonaliśmy już w technologii zgrzewanej, pozostawiając ceny klejonych modeli.

Ciśnienie, które należy wtłoczyć do deski Sup to czynnik, zaraz po sposobie jej wykonania ( jedno-, dwu-, trzywarstwowa) decydujący o sztywności deski po jej napompowaniu. W wykonanych z potrójnego PCV SUP-ach marki Bass, optymalnym do osiągnięcia sztywności niczym kompozytowa deska, jest ciśnienie to 15 PSI (ok. 1 bar). Są deski, które do przyzwoitej sztywności potrzebują dużo wyższego ciśnienia- czyli dłuższego i bardziej męczącego pompowania.

2) Spójrzmy całościowo na zawartość zestawu. Mając już wyznaczniki jakości dobrej deski pozostają kwestie dodatkowe, ale niezmiernie istotne, czyli co powinien zawierać dobry zestaw SUP. Dobry zestaw powinien zawierać: wiosło, plecak lub torbę, pompkę single-double i oczywiście leash.

W większości dostępnych na rynku ofert można znaleźć 3-częściowe wiosło z włókna szklanego lub jego cięższą wersję aluminiową.

Odpowiadając na wciąż rosnące potrzeby klientów by szybciej pływać i lżej pokonywać dłuższe dystanse, oprócz zestawów z wiosłem z włókna szklanego, od minionego sezonu deski z linii Bass Original (Breeze 10'6, Touring 12", Race i Long Race 14") można kupić również w zestawie z ręcznie produkowanym w Polsce karbonowym wiosłem Razor Race o flexie 50, dwu lub trzy-częściowe i wielkości pióra do wyboru ( S-XL).

Jak praktycznie wykorzystać te informacje w poszukiwaniu swojej idealnej deski?

Można sprawdzać czy modele, który wpadły w oko spełniają powyższe kryteria. Można też założyć, że nie znajdziemy wszystkich tych cech w deskach o niskich cenach i zacząć poszukiwania od średniej półki cenowej.

Jaką deskę wybrać jako pierwszą ? Zanim powyższe to najpierw czy warto kupować na wyrost? SUP to aktywność, w której znakomita większość ludzi robi postępy w pływaniu z zadziwiająco prędkością. Znając swoje upodobania ( np. do rywalizacji, zwiększonej czy dłuższej aktywności, większych emocji) warto uwzględnić je przy wyborze pierwszej deski i nie kupować modelu podstawowego tylko po to by za miesiąc z niego wyrosnąć.

Jeśli jesteś ambitny i masz niezłe poczucie równowagi, planujesz pokonywać długie trasy a może nawet się ścigać w tak popularnych ostatnio amatorskich zawodach SUP, to jako pierwszą możesz kupić nawet deskę Bass Race 12'6x28. Wniosek jest prosty: jeżeli wiesz co chcesz, jeżeli wiesz czego szukać nie musisz kupować dwa razy.

Jaka musi być pierwsza deska SUP?

Wielu się rozpisuje, my powiemy krótko - musi być stabilna. A stabilność wynika m.in ze sztywności deski (czyli zależy od technologii wykonania, ilości warstw), odpowiednia szerokość, długość czy boczne finy są ważne, ale nie determinujące dla stabilności początkującego. Czyli, w poszukiwaniach nie ograniczajcie się tylko do desek allround ! Nasze pięcioletnie doświadczenie z deskami SUP wyrobiło w nas przekonanie, trochę inne niż prezentuje internet, że każdy musi zacząć od podstawowego modelu allround.

Jeżeli trafia do mnie osoba aktywna, dla której ruch, sport jest nieodłączną formą spędzania wolnego czasu, bez względu na wiek, proponuję np. model Bass Touring 12x30x6. Model wyjątkowo stabilny - sztywny i odpowiednio szeroki, ale nieporównywalnie szybszy od modelu allround Brezee 10'6 x32x6. Deska fajnie trzyma kurs, nie tracąc nic ze zwrotności typowej dla krótszych-allroundowych desek. Za sprawą małej wagi typowej dla desek zgrzewanych (9,5 kg) płynie się na nim lekko, a dzięki sztywności wynikającej z 3 warstw PCV - stabilnie i szybko. Model ten ma powiększony bagażnik tak by zmieścić nawet całkiem spory bagaż i dużą ładowność do 140 kg. Bass Touring 12'' to deska o poziomie średniozaawansowanym- dla ambitniejszych śmiało może być pierwszą deską SUP.

Dla kogo więc deska Bass Brezee 10'6x32x6 z kategorii allround?

Dla bardziej zachowawczych osób, z mniejszym poczuciem komfortu w środowisku wodnym, dla osób ze słabszą równowagą czy zabierających na pokład małe dzieci ( deska do 140 kg ładowności o szerokości 82 cm!). Bass Breeze 10’6 świetnie sprawdzi się dla osób mniej aktywnych, sport uprawiających okazjonalnie. Cechuje ją bardzo duża zwrotność i manewrowość, przy idealnym jak na allround, trzymaniu kursu. Lekki, zgrzewany Breeze zadowoli wszystkich sympatyków krótkich sesji na wodzie, ćwiczeń na desce czy sympatyków morskich nierówności. Dodatkowe boczne finy stabilizują deskę podczas płynięcia i pozwalają na łapanie pierwszych małych fal na morzu.

Zajawka- czyli złapałam bakcyla i chcę się rozwijać. Czyli na czym progres na SUPie?

Co jeśli:

- nasz dotychczasowy allroundowy SUP przestał spełniać nasze oczekiwania?

- potrafimy już pływać i dopiero teraz decydujemy się na swoją prywatną pierwszą dechę?

Odpowiedzią, w zależności od potrzeb i predyspozycji będzie Touring 12', Race 12'6 czy long Race14" - zwłaszcza jeśli myślimy również o rywalizacji w SUP wyścigach, które w tym sezonie stały się bardzo popularne.

W rywalizacji sportowej, ale także w pokonywaniu długich dystansów bardzo istotna jest duża sztywność i niska waga deski . Wszystkie deski z linii Bass Originall ( Breeze 10’6, Touring 12’ Race 12’6, Long Race 14’) spełniają te parametry. To po prostu szybkie, stabilne i wydajne deski :)

Wszystkie wymienione w poradniku modele BASS znajdziecie zarówno w roku modelowym 2019, jak również w kolekcji 2020. W przypadku desek racingowych (12’6 i 14’) zaskoczymy Was, dotychczas niestosowaną w deskach pompowanych, innowacyjnością.

Tekst powstał przy współpracy z firmą Bass SUP

Maciek

top