04.08.2019
Wojtek Brzozowski opowiada historię Starboarda/Severne

Tekst sponsorowany

Każda epoka windsurfingu ma swoich bohaterów i firmy, które kojarzą się z doskonałością i jakością. Nasza ma Starboarda i Severne.

Z wielką radością przyglądam się rozwojowi tego sportu od lat osiemdziesiątych i tak jak w przypadku wybitnych sportowców, zawsze miło było popatrzeć jak jedna firma wybija się z tłumu i zaczyna oferować ciekawszy sprzęt, wyższą jakość i lepszy serwis. W naszych czasach tą firmą jest Starboard i Severne i dlatego właśnie chciałbym opowiedzieć krótką historię tej bardzo ciekawej korporacji.


Wszystko zaczęło się kilkadziesiąt lat temu w głowie pewnego młodego Norwega, Sveina Rassmusena. Svein jako zaczynający windsurfer i przebijający się zawodnik w czasach początku Pucharu Świata PWA nie miał drogi usłanej różami. Lata 80’ i 90’ były zdominowane przez wysokich i bardzo dobrze zbudowanych zawodników takich jak Robbie Naish, Biorn Dunkerbeck czy Anders Bringdal. Z kolei drobny i lekki Svein miał jeszcze jedno utrudnienie na drodze swojej kariery – sprzęt, na którym startował nie należał do elity światowych marek tamtych czasów. Mimo wszystko często zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata.

Przyszedł początek lat 90’ i Svein już z kilkoma tytułami Mistrza Świata i Europy zdecydował się stworzyć markę produkującą wyższej jakości sprzęt, dostępny dla wszystkich i w konkurencyjnej, niższej cenie.

W 1994 narodził się Starboard. Jako jedyna firma na świecie, wykorzystująca drewno do produkcji desek. Tym sposobem deski windsurfingowe okazywały się nie tylko ekologiczne, ale również lżejsze i mocniejsze od konkurencyjnych.

Przypominam sobie moje pierwsze Mistrzostwa Świata Funboarda w norweskim Stavanger. Svein Rasmussen dosłownie zdominował te zawody wygrywając złoty medal. Z boku obserwowałem jego skupienie, przygotowania do startu i piękny styl w jakim zdobył tytuł. Nie miałem żadnych wątpliwości, że z takim człowiekiem za sterem Starboard jest skazany na sukces.

Koniec lat 90’ nie był najlepszym czasem dla windsurfingu. Sprzedaż desek na całym świecie bardzo spadała i decyzja Sveina o rozpoczęciu działalności mogła wydawać się co najmniej nierozsądna.

Mimo to Starboard rozwijał się niewiarygodnie dynamicznie. Jednym z istotnych czynników było założenie biura i siedziby głównej w Bangkoku, w bezpośrednim sąsiedztwie również zaczynającej malutkiej firmy produkującej kompozyty – Cobra. Właśnie ona miała zająć się wykonaniem desek dla Starboarda. To rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Cobra dzisiaj zatrudnia ponad 5 tysięcy osób i razem ze Starboardem są największymi firmami w branży windsurfingowej na Świecie.

Koniec lat 90’ i lata 2000 były dla Starboarda bardzo łaskawe. Pierwsze tytuły Mistrzostw Świata w Formule Windsurfing i później w innych klasach windsurfingowych zwiększały sprzedaż desek z setek rocznie do dziesiątek tysięcy. Z trzech osób - jednego shapera, jednego zawodnika i Sveina, w firmie za rozwój sprzętu odpowiedzialnych stało się kilkadziesiąt osób. Powstawały nowe linie produktów, nowe koncepcje i trendy w sporcie. I to wszystko dzięki nieustającemu pragnieniu rozwoju, innowacji i dążeniu do doskonałości, jakie niesie w sobie Svein Rassmusen.

Lata 2000 przyniosły również potrzebę stworzenia żagla idealnego. Narodził się Severne - spółka Starboarda i małej australijskiej żaglowni Bena Severne. Bardzo szybko żagle tej marki nasiąkły kulturą korporacyjną Starboarda i dążeniem do doskonałości. Severne już pod koniec lat 2000 był zauważany na rynku a po 2010 roku zdominował świat.

Co odróżnia Severne i Starboarda od reszty firm w świecie windsurfingowym?

Po pierwsze nieustanne dążenie do doskonałości. Nie tylko w głowie projektanta, ale także w działaniu i praktyce. Starboard ciągle testuje nowe prototypy, nowe pomysły. Inne firmy mają sesje testowe, powiedzmy miesiąc, dwa miesiące w roku, kiedy to rozwija się produkt na sezon następny. W Starboardzie ten proces trwa ciągle, cały rok. Ogromna część przychodów ze sprzedaży przeznaczana jest na badania i rozwój, nowe prototypy, odważne projekty. Firma Rassmusena jest ojcem 90% wszystkich nowych trendów w windsurfingu od końca lat 90. Windsurfing ma się dobrze i co roku się rozwija. Bardzo duży udział w tym rozwoju ma dyscyplina i wizja Sveina Rasmussena.

Oczywiście większość tych wysiłków projektowych jest skierowana na sprzęt zawodniczy Pucharu Świata czy Mistrzostw Świata. A co my windsurferzy zatokowi z tego zyskujemy? Ano bardzo dużo. Jak tylko powstanie jakaś nowinka techniczna, jakieś nowe rozwiązanie projektowe, niemal natychmiast jest ono testowane w deskach typu freeride, wave czy nawet w deskach szkółkowych.

Jakość nowych technologii i nowych pomysłów bardzo szybko trafia do nas - klientów otrzymujących deskę skręcającą jak nigdy dotąd, wchodzącą w ślizg w 8. węzłach, czy ważącą 20% mniej od deski konkurencyjnej.

Starboard to nie tylko produkt, ale też (a nawet zwłaszcza) serwis! Dla mnie jako zawodnika to bardzo ważne. Bardzo dużo pracuję, trenuję, podróżuję i po prostu nie mam czasu uganiać się za drobnymi sprawami, które czasem pojawiają się w mojej karierze. Będąc zawodnikiem Starboarda czuje się spokojny. Firma ta ma najlepiej zorganizowaną sieć dystrybucji na całym świecie. W Polsce o nasz komfort dba Hydrosfera z Władysławowa, największy sklep windsurfingowy w Polsce.

Wielokrotnie odwiedzałem Hydrosferę i muszę powiedzieć, że poziom obsługi jest niesamowity. Ekipa po prostu wychodzi ze skóry żebyśmy czuli się dobrze. No a ten lokal, to wnętrze i ilość sprzętu jaką mają, to jest po prostu szok. Jeśli ktoś z was jeszcze nie miał przyjemności odwiedzić Hydrosfery, to nie zwlekajcie. Przygoda gwarantowana!

Ale... wróćmy jeszcze na chwilę do Starboarda. Ta firma to nie tylko produkty do naszego wspaniałego hobby, ale też ogromna dbałość o środowisko naturalne i oceany. Starboard jest aktywnym członkiem pół tuzina organizacji ekologicznych, jest twórcą inicjatyw takich jak:

- SUPKids – programy szkoleniowe dla dzieci na SUPach ze zrozumieniem naszego powiązania z oceanami i ekologią,

- Trash Hero World – ruch społeczny zajmujący się aktywnym zbieraniem śmieci na całym świecie,

- pracuje z Parley i Organizacją Narodów Zjednoczonych w kampanii czystych oceanów,

- Fundacja Watertrek - ograniczająca zużycie plastikowych butelek,

- Ambrela Platform, Protect Blue - inicjatywy tworzące programy edukacji ekologicznej, gotowe do wprowadzenia przez Ministerstwa Ochrony Środowiska i Edukacji. Celem jest stworzenie świadomości ekologicznej u naszych dzieci i podkreślenie nierozerwalnej więzi i zależności gatunku ludzkiego od oceanów.

Starboard/Severne od 2015 roku prowadzi raport emisji dwutlenku węgla firmy, który obejmuje nie tylko produkcję, biuro i pracowników, ale również team zawodniczy Starboarda z jego sprzętem, podróżami i treningami. Już od 2016 roku firma wykazuje ujemną emisję CO2, nie tylko poprzez stosowanie ekologicznych rozwiązań takich jak: fotowoltaika, naturalna ekologiczna żywica do produkcji desek, czy footstrapy i pianka do produkcji desek w 100% uzyskana z plastikowych butelek PET z recyklingu, ale głównie dzięki projektowi Thor Heyerdahl Climate Park w Mjanmarze (Birma).

W projekcie tym, Starboard sadzi jedno drzewo mangrowe za każdą sztukę wyprodukowanej deski windsurfingowej! Drzewa mangrowe oczyszczają wodę, zwiększają populację ryb i stanowią bezpieczne, silnie ukorzenione środowisko dla fauny i flory podczas sztormów. Ale to nie jest jedyny cel projektu. Jedno drzewo mangrowe potrafi zmagazynować i przetworzyć tonę węgla podczas pierwszych 20 lat życia! Od rozpoczęcia akcji w niecałe półtora roku udało się posadzić 104500 drzew, i liczba ta cały czas rośnie. Także wiedzcie, że kupując deskę Starboarda - sadzicie też jedno drzewo!

Bycie częścią tej wielkiej rodziny Starboarda to dla mnie ogromna przyjemność i zaszczyt. Chciałbym, aby moja przygoda trwała jeszcze wiele lat i mam również nadzieję, że Was też trochę nią zaraziłem.

Z surfingowym pozdrowieniem

Wojtek Brzozowski, 7- krotny Mistrz Świata w Windsurfingu.

Mój sprzęt:

Deski slalom Starboard iSonic 85, 72, 63 i foil Starboard Foil 177

Żagle slalom Severne Mach2 - 9.4 do 6.2 i foil Severne Hyper Glide 2 - 10.0 9.0 i 8.0

Maszty Severne Apex Pro, bomy Severne Enigma Carbon

Maciek

top