18.09.2018
PWA Teneryfa 2018

Zawody rozpoczęły się dosyć leniwie z powodu braku dobrych warunków dla floty pro mężczyzn, ale na szczęście z roku na rok przybywa młodej krwi, wiec i w słabszych warunkach można było zobaczyć dużo dobrej akcji. Młodzi riderzy w kategoriach wiekowych do 13 czy do 15 lat miota naprawdę nieźle! Młodzież do 17 lat wysokością lotów, a także stylem powoli zaczyna gonić starszych kolegów. Potwierdzają to występy takich riderów jak na przykład Marino Gil czy jeden z dwóch polskich (obok Justyny Śniady) akcentów zawodów, Adam Warchoł. Pierwszy dzień akcji, a zarazem drugi dzień zawodów, odbył się w warunkach średniego zafalowania i wiatru 20-25 węzłów. W całości rozegrano konkurencje dziewcząt do lat 13, 15, 17 oraz 20. Pierwsze miejsca w tych kategoriach zgarnęły odpowiednio Alexia Kiefer (U13, U15), Julia Pasquale (U15, U20). W kategorii chłopców do lat 13 jedynkę na pudle zgarnął Tobias Bjornaa.

Trzeci dzień zawodów przywitał riderów podobnymi warunkami. Z tego powodu zdecydowano o dokończeniu eliminacji młodzieżowych. Rozpoczęto również eliminacje Pro, ale rozegrano jedynie dwa heaty (rozgrywane czwórkami), z których zwycięsko wyszli Moritz Mauch (Severne), Jacopo Testa (RRD/AL360), Loic Lesauvage (Goya/MFC) oraz Julian Salmonn (Bruch Boards/Gun Sails). Dokończono również eliminacje U17 chłopców, która zawojował Takuma Sugi (GA/Tabou), poprzedniego dnia odjeżdżał w pięknym stylu back loopy i wysokie front loopy, a w dniu finałów pięknie jezdził z fala, dobrze czytając swell. Kategorie U20 szturmem wziął Noah Vocker (Fanatic/Duotone), lądując czysto miedzy innymi takie trocki jak table top forward czy one handed backloop oraz double forward!

W flocie kobiet prym wiodą wciąż siostry Moreno, ale poziom z roku na rok się wyrównuje. Coraz lepsza formę prezentuje nasza rodaczka, Justyna Śniady (Simmer/AL360), która ma rewelacyjną skuteczność w skokach i wyczucie wyboru fali. Bez najmniejszego problemu wykosiła Serenę Zoię (Loft Sails). Wysoki poziom prezentuje również Lina Erpenstein (Severne). Jazda na fali zapewniła jej wyjście z heatu bez najmniejszych problemów. Bardzo równo pływała również Caterina Stenta (RRD/AL360), pokonując z łatwością Marine Hunter (KA Sails). Najlepsza jednak tego dnia okazała się Sarah Quita Offringa, płynąc najwyżej punktowany heat dnia!

Czwarty dzień imprezy stal w całości pod znakiem heatów mężczyzn w kategorii Pro. Poranna duża fala z lekkim wiatrem, wraz z upływem dnia zmieniała się w mniejsza fale z silniejszym wiatrem, przynoszonym przez popołudniową termikę. W zmiennych warunkach udało się rozegrać trzynaście heatów pojedynczej eliminacji. Świetnie tego dnia pływał Adam Lewis (Fanatic/Duotone), który rozkładał większość swoich fal na drobne, pokonując tym samym Marino Gila (Goya/MFC). Swoje heaty wygrali również Marcilio Browne (Goya/MFC), Marc Pare (Simmer), który pokonał świetnie i bardzo regularnie pływającego Gollito Estredo (Fanatic/Duotone/MFC), Jules Denel (JP/Neilpryde), Victor Fernandez (Fanatic/Duotone/MFC), lokales Alex Mussolini (RRD), Jaeger Stone (Severne/Starboard) oraz Julian Salmonn (Bruch Boards/ Gun Sails).

Kolejnego dnia spot w El Cabezo zaserwował chyba najlepsze warunki całych zawodów z silniejszym wiatrem (4.5-5.0 dla większości riderów z floty pro) i fala do logo, a momentami nawet do masztu. Świetnie tego dnia pływał Ricardo Campello (Brunotti/Point 7/MFC) pokonany dopiero przez Adama Lewisa (Fanatic/Duotone), który zwycięstwem z Wenezuelczykiem zapewnił sobie miejsce w pierwszym finale wave PWA w swojej karierze. Warto wspomnieć, że Ricardo, który tego dnia był naprawdę w rewelacyjnej formie, pokonał bez najmniejszego problemu Philipa Koestera (starboard/Severne). Rewelacyjna wręcz formę prezentuje również Jaeger Stone (Starboard/Severne), którego styl jazdy na fali, wielu riderom nie pozostawił złudzeń, szybkie cut backi z dużym sprayem, wywoływały uśmiechy na twarzach kibiców oraz niemałe poruszenie na plaży!

Ostatecznie pojedyncza eliminacja zakończyła się rezultatem:

-Victor Fernandez (Fanatic/Duotone/MFC)

-Adam Lewis (Fanatic/Duotone)

-Jaeger Stone (Starboard/Severne)

-Ricardo Campello (Brunotti/Point 7/MFC)

Dokończono również pojedynczą eliminację kobiet, z wynikiem:

-Iballa Moreno (Starboard/Severne)

-Sarah Quita Offringa (Starboard/Neilpryde)

-Daida Moreno (Starboard/Severne)

-Justyna Śniady (Simmer/AL360)

Bez zbędnego oczekiwania rozpoczęto podwójną eliminacje mężczyzn. Swoje heaty wygrali w niej Robby Swift (JP/Neilpryde), Antoine Martin (Neilpryde/MFC), Dieter Van Der Eyken (Severne), Marino Gil (Goya/MFC), Gollito Estredo (Fanatic/Duotone/MFC), który zachwycał skutecznością w podwójnych front loopach, wyciągając nawet na pozór niemożliwe do odjechania sytuacje, w stylu, pozostawiającym widzów z opadniętymi szczękami, Camille Juban (Quatro/Simmer/MFC), którego front side aeriale w warunkach onshore robiły ogromne wrażenie oraz Arthur Arutkin (Fanatic/Duotone), który naprawdę pięknie jeździł z falą tego dnia.

Kolejny dzień imprezy na Teneryfie obfitował w zaskoczenia. Po wygranym z łatwością z Omarem Sanchezem (Carbon Art/ KA Sails) heacie, z dalszej rywalizacji odpadł Marcilio Browne (Goya/MFC). Pokonany został przez Philipa Koestera (Starboard/Severne), któremu następnie żadnych złudzeń na dalszą rywalizacje nie pozostawił Australijczyk Jaeger Stone (Starboard/Severne), przypominając tym samym teamowemu koledze, ze to impreza, w której jazda z fala jest ważniejsza od skoków.

Ostatniego dnia rywalizacji, Jaeger Stone szedł przez kolejne heaty jak burza, pokonując kolejno w pięknym stylu Ricardo Campello (Brunotti/Point 7/MFC) oraz Adama Lewisa (Fanatic/Duotone). Powstrzymał go dopiero Victor Fernandez (Fanatic/Duotone/MFC), który płynąc dwa bardzo wyrównane heaty, utrzymał pierwsza pozycje w zawodach. Rywalizacja w finale była bardzo zacięta i szczerze mówiąc do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto wyszedł zwycięsko z ostatniego heatu.

Wyniki podwójnej eliminacji mężczyzn:

-Victor Fernandez (Fanatic/Duotone/MFC)

-Jaeger Stone (Starboard/Severne)

-Adam Lewis (Fanatic/Duotone)

-Ricardo Campello (Brunotti/Point 7/MFC)

W rywalizacji kobiet niestety z powodu warunków nie rozegrano do końca podwójnej eliminacji, w której ogromne szanse na podium miała Justyna Śniady (Simmer/AL360). Justyna niestety wcześniej podczas zawodów, w trakcie heatu złamała nos, ale nie poddawała się i dawała z siebie wszystko na wodzie. Szczerze powiedziawszy decyzja sędziów o zakończeniu podwójnej eliminacji w tym miejscu jest moim (i nie tylko moim) zdaniem bardzo kontrowersyjna. Fala może nie była rewelacyjna, ale wiatr z pewnością pozwalał na rozegranie dalszych heatów, a to co po zakończeniu zawodów pokazali niektórzy zawodnicy na wodzie, świadczy o tym, ze warunków na kontynuowanie podwójnej eliminacji kobiet nie brakowało...

Niestety zawody kobiet zakończyły się wynikami pojedynczej eliminacji:

-Iballa Moreno (Starboard/Severne)

-Sarah Quita Offringa (Starboard/Neilpryde)

-Daida Moreno (Starboard/Severne)

-Justyna Śniady (Simmer/AL360)

Następne i zarazem ostatnie w tym roku zawody wave z cyklu PWA już niedługo na niemieckiej wyspie Sylt.

sieFotografuje

Jan

Źródło:

Zdjęcia: Jan Miłek // https://www.instagram.com/lazyjohnjohn/
top