17.01.2017
Jak trenować przed sezonem surfingowym

Wiadomo, najlepszy trening na surfing to po prostu surfing. Niestety nie zawsze mamy pod ręką dobre fale i możliwość trenowania prawidłowej pozycji i nowych manewrów bo warunki są zmienne i każda fala wymaga od nas czego innego. Trzeba być przygotowanym wcześniej, znając wszystkie ruchy na pamięć i wykonywać je bez zastanowienia. Jest wiele ważnych elementów podczas treningu i pewnie nie wymienię wszystkich, ale te parę wskazówek na pewno ułatwi Wam przygotowania do następnego wyjazdu surfingowego.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Basen

Według Nicka Carrolla, jednego ze starszych surferów, w przygotowaniach do surfa najważniejszy jest basen. Trudno się nie zgodzić, bo w końcu surfing to dużej części paddlowanie i nie ma chyba stopnia opanowania tego manewru, w którym można by powidzieć - ok, tego już nie muszę trenować. Przykładowy trening obejmuje regularne (4-5 razy w tygodniu) wizyty na pływalni, za każdym razem robiąc przynajmniej 1500 m. Plan Nicka wygląda mniej więcej następująco (większość kraulem):

1. 400 m rozgrzewki, chwila odpoczynku

2. 8 x 25 m sprinty z przerwą 20 sek między każdym dystansem, chwila odpoczynku

3. 5 x 100 m płynnego i mocnego paddlowania, 30 sek między każdym dystansem, chwila odpoczynku

4. 6 x 50 m, 20 sek między każdym dystansem

5. 100 m stylem dowolnym dla uspokojenia

Ważne, żeby przed i po treningu dobrze się nawodnić. Po paru tygodniach można poszerzyć ten program o pływanie pod wodą i zwiększyć ogólny dystans. Zachowując regularność i poważne podejście do tego treningu, można spokojnie odpuścić sobie siłownie. Efekty gwarantowane i nawet 30 min paddlowania nie będzie sprawiać problemów.

Równowaga

Trening równowagi to również bardzo ważny punkt przygotowania do sezonu. Przydaje się nie tylko na surfingu, ale również w praktycznie każdej dyscyplinie sportu i na co dzień. Podstawą są tutaj mięśnie grzbietu i brzucha, ale również mocne nogi. Na początek warto zacząć od tzw. beretów. Są to małe pompowane poduszki, które skutecznie wybijają z równowagi. Dobrym rozwiązaniem jest również trickboard. Następnie wchodzi piłka i różne wariacje ćwiczeń na niej. Jednym z wyższych stadiów zaawansowania jest stanie na piłce i robienie przysiadów, ale najlepiej nie zaczynać tego w pobliżu żadnych ostrych krawędzi. Niestety takich siłowni jak na poniższym filmie nie udało mi się znaleźć w pobliżu, ale wiele z tych ćwiczeń można spokojnie zastąpić podobnymi.

Kuba

top