15.01.2014
Imponujący kalendarz PWA na 2014, a w nim Polska bomba!

Rok 2013 budzi mieszane uczucia jeżeli chodzi o przekrojową rywalizację w windsurfingowym świecie zawodowców - PWA. Szczęście nie dopisywało, a najbardziej wietrzne regaty w kalendarzu nie zostały rozegrane z powodu ... braku wiatru. Na domiar złego część imprez została odwołana z powodów organizacyjnych, a dokładniej wycofania się sponsorów. Jak mówi klasyk "najważniejsze, żeby minusy nie przysłoniły nam plusów" i tak na plus na pewno należy zaliczyć ostatnie zawody w kalendarzu - Aloha Wave Classic. Windsurfing wrócił do domu, by zorganizować tam wielką imprezę. Nowo koronowany król Marcilio Browne zdetronizował mistrza europejskiej fali Philipa Kostera i dołączył do prestiżowego grona zawodników, którzy zdobywali Mistrzostwo Świata w więcej niż jednej dyscyplinie (Wave i Freestyle).

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Zakończony z impetem rok 2013 najwyraźniej nakręcił trybiki w biurach PWA, czego efektem jest imponujący kalendarz na rok 2014. Aż siedem nowych destynacji w tym bomba atomowa w postaci wrześniowych zawodów rozgrywanych na hali w POLSCE!! Tak w Polsce, dobrze widzicie. W swoim podsumowaniu ubiegłego sezonu Maciek Rutkowski, nasz jedyny pro-rider w World Tourze ostrzegał nas przed miłą niespodzianką, ale czy ktoś wtedy odważył się myśleć o takiej imprezie w Polsce ?

Basen Narodowy to byłby strzał w 10 by zmazać plamę na honorze jaka została po przekładanym w zeszłym roku meczu Polska - AngliaBasen Narodowy to byłby strzał w 10 by zmazać plamę na honorze jaka została po przekładanym w zeszłym roku meczu Polska - Anglia

Nasz redakcyjny kolega Jasiu przygotował wówczas fotomanipulację na której w kalendarz wpisał Wave imprezę na zdradliwych "Joksach", ale to miał być żart. Szczegółów jest mało, w środowisku mówi się o Basenie Narodowym, tfu Stadionie Narodowym i o Atlas Arenie w Łodzi. Z pewnością więcej na ten temat wie Steve Allen i Hubert Mokrzycki, którzy według zakulisowych plotek są odpowiedzialni za organizację całej akcji indoor w Polsce.

Oprócz szeroko komentowanych na fejsbuku zawodów na basenie do kalendarza wraca legendarna francuska miejscówka La Torche oraz lewa i prawa komora freestylowego serca - Bonaire i Margarita. Oczywiście jak to zwykle w windsurfingowym kalendarzu bywa, wiele imprez jest niepotwierdzonych. Przed organizatorami zawodów na Hawajach i w Chile jeszcze bardzo dużo pracy. Jest szansa, że do kalendarza wskoczą freestylowe zawody w Holandii, które w 2013 były najbardziej udaną i wietrzną imprezą w tourze wolnostylowców.

Grafik jest napięty co nie znaczy, że wszystko jest perfect. Z pewnością w wavowym kalendarzu brakuje drugiej imprezy z prawą falą - najlepiej rozgrywanych na wiosnę zawodów na Cabo Verde. W zeszłym roku przez jakiś czas mówiło się o Wave imprezie w Cape Town, zimowej, treningowej stolicy wielu pro windsurferów.

Mem Maćka Rutkowskiego pokazujący jakie dylematy stoją przed pro zawodnikami chcącymi zpalanować sobie kalendarz startów 2014Mem Maćka Rutkowskiego pokazujący jakie dylematy stoją przed pro zawodnikami chcącymi zpalanować sobie kalendarz startów 2014

Na koniec jeszcze drobna wzmianka o dyskusji jaką rozpętał Maciek Rutkowski swoim memem w międzynarodowym środowisku windsurfingowym. Maciek pokazał jak ważne imprezy sezonu 2014 organizowane przez poszczególne federacje (IFCA, PWA, FWC, Defi Wind) pokrywają się terminami, co stawia zawodników przed dużym dylematem - gdzie wystartować!. Co ciekawe jak tylko trafiło to do sieci Maciek otrzymał prywatną korespondencję od przedstawicieli każdej z organizacji, w której tłumaczą się o powodach swoich decyzji i chęci współpracy z pozostałymi organizacjami. Jak widać na chęciach się skończyło i każdy kręci swoje show bez oglądania się na pozostałych, co nie do końca pomaga wizerunkowi windsurfingu na świecie.

Zostawmy to, jeżeli organizatorom uda się zrealizować kalendarz w 90% to i tak będzie to najlepszy rok od bardzo, bardzo dawna. Trzymajcie kciuki, a my postaramy się wykraść kilka kuluarowych informacji dotyczących zawodów w Polsce na które już dziś zapraszamy!!

Fred

top