09.04.2019
Maja Dziarnowska trzecia po 1. dniu ME w klasie RS:X

Maja Dziarnowska zajmuje 3. miejsce i jest najwyżej sklasyfikowaną spośród reprezentantów Polski po pierwszym dniu mistrzostw Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które odbywają się w Palma de Mallorca.

Za nami pierwszy dzień rekordowych pod względem frekwencji mistrzostw Europy seniorów oraz juniorów w olimpijskim windsurfingu. Ostatecznie na starcie stanęło 333 zawodników z 43 krajów i 6 kontynentów. Udział sportowców spoza Europy jest możliwy, ponieważ regaty rozgrywane są w formule otwartej. Hiszpania przywitała żeglarzy silnym wiatrem, który w porywach osiągał nawet blisko 20 węzłów, co pozwoliło organizatorom na sprawne przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów.

Spośród wszystkich reprezentantów Polski najlepiej w tych warunkach spisała się Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która w swojej grupie zajęła miejsca trzecie, pierwsze oraz szóste i zajmuje bardzo dobrą, trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej, a drugą wśród Europejek. Liderką jest brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Chinka Yunxiu Lu (miejsca 2., 3. i 1.), a punkt za nią znajduje się aktualna wicemistrzyni świata, Francuzka Charline Picon (miejsca 1., 2. i 4.). Nasza zawodniczka traci do nich kolejno cztery oraz trzy punkty.

Falstartem w pierwszym wyścigu występ w regatach rozpoczęła broniąca tytułu Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i później musiała odrabiać straty. Brązowa medalistka igrzysk w Londynie pokazała jednak, że był to tylko wypadek przy pracy i w dalszej części zawodów wpływała na metę trzecia oraz szósta i na razie zajmuje trzydziestą pierwszą lokatę. Z kolei dwudziesta piąta jest Kamila Główczak (YKP Warszawa), dwie pozycje dalej znajduje się Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), czterdziesta siódma jest Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), a pierwszą pięćdziesiątkę zamyka Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot).

Wśród mężczyzn najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest dwunasty w ogólnej klasyfikacji Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), po tym jak dwukrotnie mijał linię mety siódmy, a w ostatnim wyścigu zajął trzynaste miejsce. Daje mu to dziesiątą pozycję klasyfikacji europejskiej. Osiemnastą pozycję zajmuje natomiast Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który najpierw był dziewiąty, w drugim wyścigu dwudziesty szósty, a w trzecim najlepszy. Z kolei trzydziesty siódmy jest Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), a dopiero osiemdziesiątą czwartą lokatę zajmuje jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński. Tutaj pierwszą trójkę tworzą Włosi Daniele Benedetti (miejsca 1., 1. i 5.) i Luca Di Tomassi (miejsca 2., 3. i 6.) oraz Francuz Clement Bourgeois (miejsca 5., 2. i 6.).

Dwunaste miejsce w kategorii juniorek zajmuje Maja Kuchta (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a piętnasta jest Julia Dawidowicz (YKP Warszawa). Prowadzi Naama Gazit z Izraela przed Francuzką Heloise Macquaert i Cypryjką Natasą Lappą.

Z kolei wśród chłopców najlepiej z naszych reprezentantów żeglował tego dnia Michał Polak (GKŻ Gdańsk) i zajmuje dwudzieste czwarte miejsce. Dwudziesty ósmy jest Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), pozycję za nim plasuje się Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk), trzydziestą pierwszą lokatę zajmuje Adam Żarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), na trzydziestej dziewiątej pozycji znajduje się Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo), dziewięćdziesiąty siódmy jest Kamil Ugniewski, a sto piąty Alexander Bienie (obaj SKŻ ERGO Hestia Sopot). Prowadzi Izraelczyk Vardimon Tomer, drugi jest jego rodak Liam Segev, a pierwszą trójkę zamyka Francuz Fabien Pianazza.

Regaty potrwają do soboty 13 kwietnia.

Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

top