04.10.2011
Tomek Janiak drugi na mecie Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej!

Blisko 100 jednostek pływających w tym jachty turystyczne, regatowe, mieczowe i balastowe mono i dwu kadłubowce oraz deski Kitesurfingowe. Cała Zatoka Gdańska od Gdyni aż po Gdańsk, w kolorowych żaglach tak w skrócie można opisać jubileuszową 60 Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Start, który planowany był na 11:00 został przez Komisję Sędziowską minimalnie opóźniony aby wszyscy zdążyli na linię startową (w końcu to impreza sportowo-towarzyska a nie stricte sportowa).

Zgodnie z instrukcją żeglugi metę zamknięto w momencie zapalenia się świateł nawigacyjnych na zatoce czyli po godzinie 18:00. Siedem godzin niestety nie starczyło wszystkim jachtom aby ukończyć wyścig. Jacht Lowetek który próbował zdobyć po raz drugi z rzędu Czerwoną Latarnię (nagrodę dla ostatniego na mecie) niestety nie zdążył dopłynąć mimo iż dzielnie o nią walczył.

Tomek na mecieTomek na mecie

Wysokim profesjonalizmem, zaangażowaniem, wolą współpracy i wyrozumiałością wykazali się zawodnicy pływający na Kajtach. Mimo obaw towarzyszących Komisji sędziowskiej dotyczących startów tej grupy po odprawie której inicjatorami byli sami zawodnicy wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Startujący na Kite Tomasz Janiak zajął 1 miejsce w swojej grupie a drugie w klasyfikacji ogólnej za Jackiem Noetzlem który startował w kategorii jachtów wielokadłubowych. Po poziomie zaprezentowanym przez zawodników pływających na deskach wielce prawdopodobne jest to iż w przyszłorocznej "Błękitnej" to Oni będą wiedli prym.

Po wyścigach na wodzie odbyło się tradycyjne "Sailor's Party" na którym odbyło się wręczenia nagród, które zostały wręczone przez przedstawicieli sponsorów, władz województwa i samorządu. Wszystko odbyło się przy czymś ciepłym do zjedzenia i zimnym do wypicia.

Wszystkim którzy przyczynili się do organizacji 60 Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej Zatoki Gdańskiej serdeczne dziękujemy i polecamy się na przyszłość :) Zapraszamy już na 61 "Błękitną" która odbędzie się tradycyjnie w pierwszą Sobotę Października.

Zdjęcia Jakuba Spery

Błękitną Wstęgę po raz drugi z rzędu zdobył Jacek Noetzel na A-Class, nagrodę specjalną dla pierwszego jednokadłubowca zdobył Tomasz Janiak na Kajcie a Czerwona Latarnia której zdobycie nie jest aż tak proste ponieważ trzeba opłynąć trasę i jednocześnie zmieścić się przed zapaleniem świateł nawigacyjnych powędrowała do załogi Batalionu Zośka.