28.12.2012
Wywiad Sieplywa: Oscar Borawski

Sieplywa.pl: Dlaczego uprawiasz surfing?

Oscar: Ponieważ czyni mnie szczęśliwym!:)

Co wyróżnia surfing od innych sportów?

Jest cała masa rzeczy, która wyróżnia surfing od innych sportów . Najważniejszą jest przebywanie na zewnątrz na świeżym powietrzu, blisko natury w jej pierwotnej formie. Jest sportem, który można uprawiać całe życie, który niesamowicie podnosi poziom adrenaliny, szczególnie gdy jeździ się w tubach, ale też - w jakim innym sporcie możesz być zjedzony przez rekina? :)

Czy surfing jest trudny? Ile czasu trzeba poświęcić żeby dobrze pływać?

Wszystko zależy od sprawności fizycznej i chęci danego człowieka. Jest to bardzo indywidualne. Jeśli masz już doświadczenie w podobnych sportach tj. windsurfing, kitesurfing, snowboarding, skateboarding itp. , nauczysz się szybko. Jeśli chodzi o mnie to urodziłem sie na Mazurach i od dziecka trenowałem windsurfing i żeglarstwo w jednej z najlepszych szkół żeglarskich - SMS w Mrągowie. Dlatego tez surfing przyszedł naturalnie.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Jakie warunki na spocie najbardziej lubisz?

Surfing jest dla mnie stylem życia więc każde warunki są dobre. Lubię duże fale (dlatego tu mieszkam) bo to one sprawiają że jest on dla mnie tak ekscytujący. Niemniej jednak pływanie z paroma kolegami niedaleko od domu na perfekcyjnych falach 4-6 stóp jest równie przyjemne.

Dlaczego wyemigrowałeś do Irlandii?

Jakoś nigdy w życiu nic nie planowałem. Miałem 18 lat, skończyłem liceum, zawsze wiedziałem, że podróże były bardziej ekscytujące niż siedzenie w ławce, moja siostra Monika w tym czasie była w Irlandii więc pomyślałem - dlaczego nie!

Czym się zajmujesz? Gdzie pracujesz? Z czego żyjesz? Jakie masz inne zainteresowania?

Obecnie pracuję jako "Yacht Master". W sezonie letnim prowadzę swoją szkółkę Kitesurfingu i uczę Surfingu. Work kills surfing skills!:) O tyle ile surfing to moje życie, lubię też kitesurfing, windsurfing, sailing, snowboarding, fishing, free diving , drinking beer :)

Jak się żyje w Irlandii?

LIFE IS GOOD! Mieszkam tu już od 12 lat. Skończyłem tu Uni, Mam dużo przyjaciół i ludzie tu są bardzo przyjaźni i otwarci. Mam dużo czasu na pływanie a że mieszkam przy ocenie to z tego korzystam. Mieszkam w jednym z najlepszych spotów na świecie (perfect waves no crowds) z niesamowitymi widokami i warunkami do surfingu. Podróżuję przeprowadzając jachty . Czego więcej można chcieć. I'm very lucky!:)

Irlandia nie kojarzy się tak bardzo z Surfingiem a jednak ma dużo spotów. Jak wygląda scena Surf w Irlandii?

Irlandia ma mnóstwo spotów które wymagają dużego doświadczenia (zmienna pogoda, duża różnica pomiędzy pływami, wielkie fale,zimna woda) oraz są dobrze ukryte. Dlatego też musisz mieć umiejętności oraz bezcenna jest lokalna wiedza .
Wśród przyjezdnych jest dużo prosów. Wielu z nich nich to Big Waves Chargers i Slab Hunters. Irlandia ma też bardzo dobre warunki na sporty wiatrowe, odbywały się tu zawody PWA w windsurfingu w Brandon Bay (2001-2002), w Kitesurfingu - KSP World Tour, w żeglarstwie - Volvo Ocean Race Galway (2011,2012). Jeśli lubisz te sporty jest to miejsce warte odwiedzenia. Jeśli chodzi o scenę surfa to jest pretty cool. Ludzie pływają tu od lat i ostatnio surfing stał się bardzo popularny (przez boom ekonomiczny i technologię pianek). Na dzień dzisiejszy jest bardzo dużo początkujących i mniejsza grupa "big wave riders". Przyjazna atmosfera jest na wszystkich spotach!

Czy znasz więcej Polaków - emigrantów, surfujących w Irlandii?

Mam kolegę, Wojtka Piotrowskiego, który ze mną pływa na kajcie i razem prowadzimy szkółkę. Również mój surf buddy George Karbus z Czech ("brother from another mother") który dobrze surfuje i robi niesamowite foty. Spośród innych moich polskich znajomych sporo zaczęło się ostatnio interesować surfingiem i zauważalnie wzrosła grupa "Weekend Wariors". Dużo ludzi z Polski lubi kitesurfing.

Jak długo trwa sezon? Jakie są temperatury jesienią, zimą, wiosną?

Surf sezon trwa od września do kwietnia ale w lecie też się zdarza dobry swell. Jeśli chodzi o temperatury wody to pianka 3/2 na lato; 4/3 wiosną i jesienią; 5/3 plus buty i kaptur w zimie. Czyli można surfować cały rok!

Oscar  i potwór Aileens.Oscar i potwór Aileens.

Ponoć pływałeś na słynnym big-wave spocie Aileens. Jakie to było przeżycie?

Dreams come true really... Aileens jest 15 min jazdy samochodem od mojego domu. Położone w przepięknym miejscu u stóp 250-metrowych Clifs of Moher, z których szczytu oglądałem ją latami i marzyłem by na niej surfować. Ostatnio spełniłem to marzenie, zszedłem w dół, przepłynąłem 20 minut i byłem na spocie. Sama fala to ciężki A-frame reef break. Jak złapiesz fale, przeżycie jest niesamowite i niezapomniane.. gorzej jeśli zostaniesz przez nią przykryty. O tyle ile jest to bardzo ekscytujące i nie mogę się doczekać kolejnych sesji, to trzeba przed oceanem czuć respekt i zawsze pamiętać o tym, że surfowanie w takich miejscach jest bardzo niebezpiecznie i bez długoletniego doświadczenia i odpowiednich umiejętności nie powinno się tego próbować. Granica między odwagą a głupotą jest bardzo cienka.

Gdzie na świecie miałeś okazję pływać na surfingu?

Portugalia, Francja, południe Hiszpanii, Kraj Basków, Holandia, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Szkocja, Maroko, Costa Rica, Panama, Venezuela, Karaiby...

Nieźle. A gdzie chciałbyś jeszcze wyjechać?

W sumie to sam nie wiem. Czasami ciężko jest wyjeżdżać, kiedy masz fale przed domem... Jak wcześniej wspomniałem, nie jestem dobry w planowaniu.. Wszędzie gdzie jeszcze nie bylem:) - North Shore na Oahu w następną zimę, albo Puerto w lato.. time will tell...

Jaki jest twój ulubiony Pro Surfer i dlaczego?

Prosów jest mnóstwo. Dla mnie surfing jest stylem życia i chodzi o to by się dobrze bawić zarówno na wodzie jak i na lądzie dlatego też każdy kto potrafi cieszyć się życiem i surfingiem jest moim idolem. RIP Andy Irons, RIP Syon Milosky.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Co byś poradził polakowi, który chciałby rozpocząć przygodę z surfingiem?

Mamy Polskie Stowarzyszenie Surfingu - skontaktuj się z chłopakami oni ci pomogą. W czasie wolnym trenuj free diving, yoga, swimming, podróżuj.. Enjoy and respect the Ocean! Have fun!

Czy wiedziałeś że w Polsce też można uprawiać surfing?

Tak. Wiedziałem o "Polish Surfing Challenge". Chłopaki w Polsce bardzo dobrze promują surfing. Fale na Bałtyku z tego co wiem nie zdarzają się tak często, niemniej jednak są bardzo dobre i na pewno wystarczające by zacząć przygodę z surfingiem. "Planuje" kiedyś przyjechać z kitem czy windsurfingiem na bałtycki sztorm i surf po sztormie a potem koniecznie na jedną z szalonych polskim imprez:) A jeśli planujesz przyjechać do Irlandii i potrzebujesz jakichkolwiek informacji, feel free to contact me on oskarbor@yahoo.ie lub przez Facebook. Dzięki Sieplywa! Do zobaczenia na wodzie! Thanks to George Karbus, James "Jimbo" Skerritt and Tom Buckley za zdjęcia! DUŻO SURFA W NOWYM ROKU!!

Bogo

top