Ile czasu zajmujesz się latawcami i skąd się wzięła ta pasja? Kiedy zbudowałeś swój pierwszy latawiec ?
Będąc jeszcze dzieciakiem, w 1992 roku zauważyłem pierwszy raz w życiu paralotnię. To były początki tego sportu w Polsce. Ponieważ mieszkam u podnóża góry Żar, zabrałem rower i pojechałem do człowieka, który wylądował. Od razu wiedziałem ze musze to kiedyś robić. Niestety miałem wtedy 11 lat, wiec o lataniu mogłem zapomnieć. Postanowiłem samemu uszyć sobie tego typu zabawkę. Pamiętam, że był to jakiś ortalion i zbytnio to nie latało. Postanowiłem zrobić nastepny model z reklamówki i udało się. Paralotnia leciała. Doskonałość miała co prawda słabą, ale leciała do przodu. Musiałem się tym pochwalić i gdy tylko zauważyłem zaprzyjaźnionego paralotniarza znów pobiegłem do niego. Okazało się, że jest to jeden z pierwszych instruktorów w Polsce i ma dostęp do Skytexu. Załatwił mi 2 reklamówki ścinek z firmy Air-Pol i tak się zaczęło. Zacząłem szyć i eksperymentować.
Czy jesteś jedynym gościem, który szyje latawce w Polsce ?
Myślę, że nie. Jest sporo osób szyjących latawce w domu. Niektórzy mają większe, niektórzy mniejsze doświadczenia. Z tego, co się orientuję wszyscy zajmują się tym hobbistycznie.
Ile zajmuje czasu zaprojektowanie i uszycie latawca do snowkie ?
Zaprojektowanie latawca nie trwa długo, ponieważ są odpowiednie narzędzia w postaci programów komputerowych. Sedno sprawy jednak w tym, aby zrobić to dobrze. Tutaj wymagane jest doświadczenie oraz sporo wiedzy z dziedziny aerodynamiki. Przydatne są również programy badające przepływ powietrza przez zaprojektowany latawiec. Jest wiele sytuacji krytycznych, w których latawiec musi zachować stabilność. Projekt jest bardzo skomplikowana wtedy, gdy latawiec zostaje przygotowywany pod depower. Pełne zaciągnięcie baru nie może doprowadzić do zatrzymania latawca, jednak do maksymalnego ciągu, natomiast pełne zaciągnięcie taśmy mocy nie może doprowadzić do podwinięcia, nawet podczas dynamicznego zwrotu czy skoku. Szycie latawca o powierzchni 8 - 10m2 bez pomocy innych osób to ok. 7-10 dni.
Twój najlepszy obecnie latawiec to Arctic, co możesz powiedzieć o Arctic’u ? Jaka jest jego charakterystyka ?
Ktoś kiedyś powiedział, że Arctic jest podobny do Flexifoil'a Sabre i rzeczywiście tak jest. Najlepszą cechą Arctica jest kompletny brak dynamiki związany z nagłymi podmuchami wiatru. Arctic jest latawcem bardzo spokojnym i szybkim. Jest zaprojektowany głównie do freeridu.. Bardzo czysto tłumi nawet największe szkwały wiatru, dlatego nawet w wietrzne dni sprawia wrażenie kite'a bardzo bezpiecznego. Dysponuje przeciętną windą. Do skoków najlepiej nadaje się w rozmiarze 10m2. Nie jest jednak przygotowany do wykonywania jakichkolwiek lotów.
Jaka była droga od pierwszego kita do Arctic’a ?
Pierwsze latawce miały powierzchnie ok. 2-3m2. Każdy ze skonstruowanych modeli posiadał inne rozwiązania. Ciągle podpatrywałem największe światowe firmy i rozrysowywałem ich pomysły. Wykonywałem wiele prób stosowania samostatecznych profili, testów dotyczących doboru umiejscowienia wlotów powietrza w punkcie największego spiętrzenia powietrza, itp. Podczas konstruowania pojawiają się dziesiątki innych problemów, o których normalnemu użytkownikowi nawet się nie śni. Udanych modeli mam kilkanaście, jednak Arctic 10 bije wszystko : )
Szyjesz latawce tylko komorowe? A co z pompowanymi?
Pompowane jakoś mnie nie bawią. Może dlatego, że konstrukcyjnie odbiegają od paralotni.
Pływasz na kite, czy tylko snowkite cię interesuje
Tylko snowkite i paragliding.
Czy wzorujesz się na jakiejś firmie, albo masz jakiś swój ulubiony model latawca ?
Nie wzoruje się na żadnej firmie jednak biorę pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania stosowane przez potentatów. Mój ulubiony latawiec – oczywiście Arctic :)
Stosujesz własne patenty ?
Tak. Niektóre modele moich latawców wymagały przygotowania depoweru specjalnie dopasowanego do ich zachowania. Mówiąc krótko jeden bloczek przy latawcu nie wystarczał i musiałem zastosować 2 lub 3 działające w proporcjach niestosowanych w innych latawcach.
Jakich materiałów używasz do szycia latawców ?
Baru Ozone - tylko dlatego, że idealnie pasuje do Arctica. Odpowiednia długość baru, linki depoweru oraz taśmy mocy. System bezpieczeństwa na przednich linkach oraz na chicken loopie. Wszystko jak trzeba. Materiały głównie Skytex E77A lub E85A. Linki dynama lub technora.
Według ciebie - jak oceniasz żywotność swoich latawców? Od jakich parametrów żywotność według Ciebie zależy?
Żywotność moich latawców nie odbiega w żadnym stopniu od kitów produkowanych przez najlepsze firmy. Stosuje te same materiały.
Według mnie największy wpływ na skrócenie żywotności latawca ma intensywne promieniowanie UV, ujemna temperatura, oraz przechowywanie w wilgotnym stanie.
Czy twoje produkty są tańsze niż latawce takich firm jak Ozone, Flysurfer czy Air Evolution ?
Bardzo chciałbym, jednak szyjąc pojedynczą sztukę cena nie może być dużo niższa. Komplet 10m2 to koszt ok. 2300zł. Może kiedyś zajmę się seryjną produkcją niemniej na dzień dzisiejszy szycie latawców traktuję jako hobby.
Jak wygląda rynek zbytu dla twoich produktów ?
Jestem mało znany i tak na prawdę nie zajmowałem się sprzedażą latawców na poważnie.
Reklamowo kilka sztuk. Zawsze można odwiedzić moją stronę, gdzie znajduje się opis i charakterystyka wszystkich latawców www.kitesport.pl
Pozdrawiam, Tomek Kocemba
Na koniec dodajemy jeszcze krótki filmik, na którym widać jak śmiga latawiec Arctic 10m.
Bogo
Źródło:
www.kitesport.pl