Fala przybojowa była tak silna i wysoka że w czasie jej pokonywania ratownicy zostali wywróceni ze skuterem. Na szczęście skuter i ratownicy wytrzymali to zderzenie i udało się dopłynąć do tonących poczym kolejno ewakuować wszystkich na brzeg gdzie przeprowadzono akcję ratunkową. Niestety jedna z ratowanych osób pomimo prowadzonej reanimacji zmarła na skutek zawału spowodowanego wysiłkiem, pozostałych 5 osób zabranych przez pogotowie ratunkowe znalazło się w szpitalu.
Na pewno nie udało by się przeprowadzić tej akcji tak skutecznie gdyby nie możliwość zastosowania skutera ratowniczego. Pokonanie kilkuset metrów wzdłuż plaży do miejsca zdarzenia a następnie w głąb morza do tonących przekraczało by możliwości nawet najlepszych ratowników posługujących się siłą mięśni. Jednym z ratowanych był młody człowiek który ruszył do wody znajdując się w bezpośrednim sąsiedztwie zdarzenia. Nie był w stanie dotrzeć ponownie do brzegu.
Było to nota bene prawdopodobnie pierwsze zastosowanie na polskim wybrzeżu skutera ratowniczego do ratowania kilku jednocześnie tonących osób.
W tym roku podczas sztormów, kiedy Bałtyk był mocno rozbujany zginęło kilku plażowiczów w samym Władysławowie! Prądy mogą występować na każdej plaży z załamującą się falą. Szczególnie tam, gdzie jest płytko przy brzegu, a fale załamują się na piasku. Prąd może być bardzo wąski lub mieć szerokość kilkuset metrów. Dobrze wiedzą o tym polscy waverzy, szczególnie ci mniej doświadczeni, których prąd porwał i udało im się z niego wydostać dopiero kilka kilometrów dalej. Prądy na Polskim wybrzeżu przeważnie mają jednak układ równoległy lub skośny do linii brzegowej (jeżeli brzeg jest w miarę prosty w tym rejonie). Rzadko spotkać można prądy całkowicie prostopadłe do linii brzegowej, wyciągające prosto w morze. Jednak prąd równoległy może być równie niebezpieczny!
Jak zidentyfikować prąd?
Te wskazówki nie gwarantują jednak powodzenia. Nieraz prąd może być praktycznie niewidoczny z plaży. Nieco pomóc mogą polaryzowane okulary słoneczne.
Jak przetrwać porwanie przez prąd?
Mity. Prądy przybrzeżne są horyzontalne. Nie wciągają pod powierzchnię wody, jak to się może wydawać niektórym. Utonięcia zdarzają się przeważnie, kiedy ludzie uwięzieni w prądzie panikują, tracą siły i nie mogą utrzymać się na powierzchni.
Conclusion : Respekt da Sea
Krzysiek
Źródło:
www.surfersvillage.com, National Weather Scence (http://www.ripcurrents.noaa.gov/), www.bezpiecznawoda.onet.pl