18.06.2018
Jak rozpoznać i pomóc tonącemu na surfie?

Czy wiesz że…

...utonięcie to najczęstsza przyczyna śmierci surferów? Ciężko w to uwierzyć, ale statystyka nie kłamie. Ataki rekinów to jedynie kropla w oceanie wypadków, najczęściej spowodowanych przecenianiem swoich umiejętności i rzucaniem się na za trudne warunki. Pamiętajcie, że nawet jesli spot wygląda pozornie bezpiecznie, to w wodzie może zaskoczyć Was wiele różnych rzeczy. Ukryte skałki czy silne prądy to najpopularniejsze z nich. Nawet na Bałtyku razem z dobrą falą najczęściej przychodzi mocny prąd, który niejednemu surferowi dał w kość. Pamiętajcie o tym następnym razem przed wejściem do wody i mierzcie siły na zamiary. A przy okazji, poznajcie parę podstawowych zasad podczas akcji ratunkowej, którą konieczcie wzbogaćcie odpowiednim kursem pierwszej pomocy.

O co chodzi z tym tonięciem?

Technicznie brzmi to następująco: "Uniemożliwienie oddychania poprzez zanurzenie w płynie." Co się dzieje podczas tonięcia? Tonący umiera przez BRAK TLENU, który z powietrzem dostaje się do naszych płuc. Gdy tlen (paliwo) się wyczerpie, serce (silnik) przestaje bić. Tonący bezwiednie połyka i wypluwa wodę. Następnym świadomym krokiem jest wstrzymanie oddechu, które trwa maksymalnie do około minuty. Niedobór tlenu spowoduje niekontrolowany „wdech”, którym ofiara nabiera wody do płuc. Następnie traci świadomość i przestaje oddychać. Serce przestaje bić. Brak tlenu w mózgu powoduje nieodwracalne zmiany.

Cały proces trwa od paru sekund do kilku minut - bardzo szybko! Jak wygląda tonąca osoba? Wbrew przekonaniom tonięcie jest często SZYBKIE i CICHE. Nikt tu nie ma czasu na wołanie o pomoc, teatralne machanie rękami i zanurzanie się niczym boja.

 1. Tonący jest często zwrócony twarzą do brzegu
 2. Ma usta na poziomie wody
 3. Głowa może być odgięta do tyłu
 4. Ciało jest często pionowo ustawione w wodzie
 5. Wykonuje ruchy przypominające wchodzenie po drabinie

Jak można pomóc? Ratowanie tonącego jest bardzo niebezpieczne. Podejmij się go tylko, jeśli jesteś pewien swoich umiejętności. Jeśli masz możliwość zacznij od wezwania profesjonalnej pomocy, lub poproś kogoś o telefon na 112.

 1. Jeśli to możliwe, pomóż spoza wody – podaj tonącemu gałąź lub rzuć obiekt, który unosi się na wodzie.
 2. Wynieś osobę z wody w bezpieczne miejsce, gdzie fale i przypływ was nie dosięgną.
 3. Sprawdź, czy oddycha.
 4. Jeśli nie oddycha, udziel 5 oddechów ratowniczych.
 5. Jeśli oddech nie powraca, przystąp do resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy
 6. Powtórz punkt 5. aż przyjdzie pomoc.
 7. Jeśli jesteś odpowiednio wyszkolony, możesz udzielić pierwszych 5 oddechów ratowniczych już w wodzie.

Jak wykonać oddech ratowniczy?

Ułóż poszkodowanego na plecach i odchyl jego głowę do tyłu. Uciśnij skrzydełka nosa. Sprawdź, czy ma coś w ustach i usuń to ręką. Obejmij usta ofiary swoimi ustami całkowicie. Wtłocz delikatnie powietrze do ust poszkodowanego przez około sekundę. Patrz, czy unosi się klatka piersiowa. U dziecka może być Ci wygodnie objąć ustami jego usta i nos. Jeśli tonący ma pianę w ustach wykonaj oddechy ratownicze przez pianę. Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo – zatkaj usta poszkodowanego ręką i wprowadź oddechy przez jego nos. Nie trać czasu na usuwanie piany. Zrób to tylko, jeśli oddechy ratownicze są nieskuteczne i od razu powróć do wentylacji.

Każda ilość tlenu pomaga, więc nie zniechęcaj się! W darmowej aplikacji Surf First Aid App znajdziesz niezbędne informacje o pierwszej pomocy dla surferów.

Polecamy wzięcie udziału w kursach ratownictwa wodnego oraz kursach ratownictwa dla surferów, organizowanych przez Surfing Medicine International. Nauczysz się m.in., jak uwolnić się od tonącego, który w panice wciąga Cię pod wodę oraz technik ratowania przy pomocy różnych desek surfinowych.

Materiał opracowany we współpracy z Hanną Zając, MD

MOS Office, Surfing Medicine International

Kuba

top