29.05.2016
Keros - wymarzony spot na Limnos

Budzisz się w luksusowym namiocie. Jesz śniadanie tuż przy plaży. Krystalicznie czysta woda, szeroko piaszczysta plaża okalająca bezpieczną zatokę z płaską wodą na jednym krańcu i falami na drugim.

Brzmi to jak opis wycieczki życia na jakąś odległą wyspę na Oceanie Indyjskim lub Pacyfiku. Bardzo daleko i drogo. Nic bardziej mylnego, takie warunki znajdziemy w Grecji na wyspie Limnos, gdzie znajduje się zatoka Keros.

Keros leży nad rozległą, piaszczystą plażą z płytką wodą o pięknym, turkusowym kolorze. Wiejący z lewej strony wiatr Meltemi zapewnia zróżnicowane warunki na spocie. Z lewej strony znajduje się sekcja z płaską wodą, idealna do freestyle'u i speed'u, w środkowej części mamy typowe warunki bump'n'jump, natomiast prawa część zatoki oferuje fale, na których można stawiać pierwsze kroki w przyboju lub ćwiczyć skoki. W dodatku spot jest relatywnie pusty, nawet w szczycie sezonu na wodzie nie powinno być więcej niż 50 osób, a zatoka ma około 3 kilometrów szerokości, więc ciężko mówić o tłoku na wodzie.

Warunki

Na Limnos wieją umiarkowane wiatry, Meltemi zazwyczaj osiąga siłę 4-6 stopni w skali Beauforta. Oczywiście, tak jak na większości greckich wysp, mogą zdarzyć się dni z kompletną flautą, jak również takie, kiedy wiatr jest bardzo silny. Typowe rozmiary żagli używanych w Keros to 4.7 - 6.5 m2, a latawców 8-11m. Takie warunki wiatrowe w połączeniu z piaszczystą plażą oraz wybór między falami a płaską wodą, sprawiają, że ten spot wydaje się być idealnym celem wakacyjnego wyjazdu wind- lub kitesurfingowego.

Zatoka Keros leży w niezwykłym miejscu, są tu piaszczyste wydmy i słone jeziora, po których brodzą flamingi, przez co mamy wrażenie, że jesteśmy na innym kontynencie.

Osoby, które chciałyby popływać na większych falach mają do dyspozycji na Limnos spot o nazwie Gomati, podobno jeden z najlepszych w całej Grecji. Niestety działa on głównie w okresie zimowym, dlatego największą szansę na jego zaliczenie mamy jeśli pojawimy się wyspie na początku lub na końcu sezonu.

Wyspa

Limnos znajduje się w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, w miejscu, gdzie wiatr Meltemi zaczyna swoją podróż na południe ponad greckimi wyspami. W starożytności wyspa znana była jako "Anemoessa", czyli wietrzna wyspa. Dzięki swojemu położeniu z dala od masowej turystyki, wyspa jest dziś wyjątkowo atrakcyjna, oferując puste plaże, malownicze wioski, wspaniałą kuchnię, lokalne wino, zabytki i rezerwaty przyrody. Na Limnos życie wciąż płynie tak, jak 30 czy 50 lat temu.

Infrastruktura na spocie

Szeroka, bezpieczna zatoka z lazurową, krystalicznie czystą wodą , do tego piaszczysta plaża po środku, której znajduje się Surf Club Keros, gdzie przywita Was luźny klimat i szerokie uśmiechy. W wypożyczalni znajdziecie najnowszy sprzęt JP Australia, Neilpryde oraz Cabrinha. Ponadto SCK oferuje dodatkowe aktywności takie jak lekcje surfingu, wypożyczenie rowerów górskich, zajęcia z jogi i masaże, z których można korzystać w ramach pakietu All sports. Dla spragnionych zwiedzania organizowane są wycieczki po wyspie.


Zakwaterowanie

Ze względu na strefę ochrony przyrody, w sąsiedztwie plaży nie znajdziecie hoteli ani apartamentów. Właściciele Surf Camp Keros postanowili jednak zadbać o odpowiednie warunki mieszkaniowe tuż przy spocie i przygotowali coś co określają mianem "Glampingu", czyli luksusowych namiotów, które usytuowane są na wzgórzu obok zatoki Keros. Namioty są duże (25 lub 35m2), posiadają drewnianą podłogę, meble, WC, prysznic, telewizor LCD oraz niesamowity widok o poranku :)

Osoby, które wolą niskobudżetowe warunki, mają do dyspozycji podstawowe namioty, które posiadają podstawowe wyposażenie, elektryczność i własną toaletę. Jeśli nie akceptujecie noclegów w namiotach, możecie skorzystać z nowo powstałych apartamentów w miejscowości Kalliopi, która znajduje się zaledwie 3 kilometry od spotu.

Jak dotrzeć na Limnos

Samolotem:

- Rejsowym samolotem do Aten lub Salonik, a następnie lokalnymi liniami (np. Skyexpress.gr lub Astra Airlines) na Limnos

- Samolotem czarterowym - w tym roku, niektóre biura podróży zaczęły oferować wyjazdy na Limnos

Samochód - prom:

- Trzeba dotrzeć do Kavali, skąd kursuje codziennie prom na Limnos.


Rick Krystallis, przedstawiciel Surf Club Keros, odpowiedział na kilka naszych pytań, które mogą być przydatne jeśli rozważacie wyjazd na Limnos

Co wyróżnia Keros na tle innych greckich spotów?

Istnieją 3 główne powody, żeby wybierając się do Grecji odwiedzić właśnie plażę Keros na wyspie Limnos:

1. Bezpieczeństwo i przestrzeń. Zamknięta, piaszczysta zatoka o długości 3 km z płytką, krystalicznie przejrzystą wodą jest kitesurfingowym i windsurfingowym marzeniem.

Zatoka dostarcza nam nie tylko trzy różne warunki na wodzie (super płaska woda, czop i mini fale), ale też duże poczucie bezpieczeństwa każdemu niezależnie od poziomu zaawansowania, jako że w każdej sytuacji wiatr sprowadzi Cię na płytkie, piaszczyste wody zatoki Keros.

3 km zatoki oznaczają również, że spot nigdy nie jest zatłoczony, dlatego możesz uczyć się pływać na kite- czy windsurfingu nie musząc się stresować setkami innych kajtów i żagli albo możesz ćwiczyć nowe tricki we własnej przestrzeni.

2. Wyjątkowe krajobrazy. Szkoła kite i zakwaterowanie ulokowane są w ramach obszaru chronionego ekosystemu (Natura 2000), gdzie można znaleźć piaszczyste wydmy, słone jeziora i bagna a także wiele rzadkich gatunków takich jak flamingi, kaczki, dzikie króliki itd. Wystarczy krótki spacer albo wycieczka rowerowa i można spotkać wielu "przyjaciół"! :)

3. Tradycyjna Grecja. Wyspie Limnos, a zwłaszcza jej wschodniej części jest daleko do turystyki masowej, i przypomina ona Grecję lat 60tych/70tych.

Na wyspie spotkamy farmerów uprawiających swoją ziemię z wykorzystaniem osłów, poczujemy zapach tradycyjnego greckiego jedzenia w okolicznych wioskach a czas siesty jest obecny wszędzie.

Kiedy, jeśli chodzi o warunki wiatrowe, jest najlepiej wybrać się na spot?

Grecja jest znana głównie z wiatrów Meltemi, które wieją od czerwca do września. Niebo jest niebieskie, temperatura idealna i jest to czas, kiedy wszyscy mają wakacje. Ale wiatry północno-wschodnie wieją tu całym rokiem i są przeważnie silniejsze jesienią (wrzesień-październik). Wiosną i jesienią na spocie wieje sporo wiatrów południowych, które przynoszą wspaniałe fale i wyższą temperaturę. Więc jeśli chcecie klasyczne greckie lato - odwiedźcie spot latem, ale jeśli preferujecie bardziej relaksujące wibracje, mniej ludzi, więcej przestrzeni i lepsze ceny wybierzcie się na Limnos na początku albo na końcu sezonu.

Jaki typ windsurfera/kitesurfera może rozważać Keros jako miejsce spędzenia wakacji?

Keros jest spotem dla początkujących i średniozaawansowanych, którzy pragną cieszyć się swoim ulubionym sportem w pięknym niezatłoczonym miejscu. Pomimo położenia na obszarze chronionym, Surf Club Keros oferuje wysoki standard zakwaterowania w namiotach Luxury Safari, posiada również restaurację serwującą grecką i śródziemnomorską kuchnię oraz kawiarnię. Jest to więc miejsce, w którym spotyka się bliskość przyrody z luksusem i komfortem, co jest bardzo istotne, ponieważ większość z nas podróżuje z dziewczyną/żoną czy z dziećmi.

Czy Limnos i Keros są dostosowane dla rodzin?

Keros to świetne miejsce dla rodzin. Warunki na plaży są super bezpieczne dla wszystkich członków rodziny. Ponadto na plaży mamy zajęcia z jogi, day spa czy klub dla dzieci, więc Tata lub Mama mogą spokojnie zostawić rodzinę nie obawiając się o marudzenie.

Jak często pojawiają się fale w Keros ?

Południowa częśc zatoki oferuje małe, które w szczególnie wietrzne dni dochodzą do 1-1,5 metra. W zależności od miejsca mamy warunki sideshore bądź onshore. Jednak jeśli prognoza jest dobra lepiej wybrać się do Gomati, jednego z lepszych spotów wave w Grecji.

Czy na Limnos są problemy z uchodźcami/imigrantami?

Limnos jest położone stosunkowo daleko od Turcji, nie ma tu więc problemów, z przybyszami, które dotknęły inne greckie wyspy.

Więcej informacji i kontakt:

Surf Club Keros

www.surfclubkeros.com

bookings@surfclubkeros.gr

Tekst sponsorowany

sieFotografuje

Maciek

top