07.02.2015
Strapless: Jak zrobić zwrot przez sztag

Spróbowaliście już pływać na desce kierunkowej i najprawdopodobniej sprawia Wam to więcej frajdy niż stary TwinTip. Słusznie, kierunek wave to coś co czeka każdego, a im wcześniej się to zrozumie tym lepiej. Ponieważ pływanie na falach z latawcem wywodzi się z surfingu, docelowo należałoby pływać strapless. Takie pływanie daje dużo większe możliwości, wcale nie jest dużo trudniejsze, a na pewno daje ogromną satysfakcję.

Jednym z pierwszych manewrów, który fajnie można sobie wyćwiczyć na płaskiej wodzie jest zwrot przez sztag z angielskiego tack. W zależności od tego jaką macie deskę i jak długie finy, będzie Wam trochę łatwiej lub trudniej, ale co ważne, to nawet nieudane zwroty na desce kompletnie innej od waszej dają wam doświadczenie i większe zapamiętanie odpowiednich ruchów. Ten zwrot musi być wykonywany bez zastanowienia, tak aby w obliczu dużej fali można było szybko zareagować.

Cały "trick" podzielimy na dwie części:

Praca latawcem:
Zbliżając się do zwrotu delikatnie zwalniamy i przesuwamy latawiec w stronę zenitu. Ważne, żeby bar był delikatnie odpuszczony, a w latawcu była moc, bo inaczej nie będzie na czym się zawiesić w momencie zmiany kierunku deski. Latawiec przecina linię wiatru (zenit), mniej więcej w tym samym momencie co deska. Dopiero kiedy stoicie na desce nakierowanej już na drugi hals, należy wykonać dynamiczny ruch latawcem, podobny do ruchu startowego. W przypadku mniejszego wiatru lub odczucia utraty mocy, można ratować się kiteloopem wykonywanym w "nowym" kierunku jazdy.

Praca deską
Tak naprawdę to im więcej sztagów zrobicie, tym większą dowolność można wprowadzić w pracy deską. Ważne, żeby w momencie kiedy czujecie, że latawiec zaczyna ciągnąć Was trochę bardziej do góry niż do przodu, zawiesić się na nim kierując deskę mocno na wiatr. Najpierw tylną nogą dociskacie rufę, żeby dynamicznie ustawić deskę na wiatr, a dalej już przednią nogą delikatnie doprowadzacie ją na nowy kierunek. Bardzo ważny jest ciężar ciała ustawiony na przodzie, gdzie deska ma minimalną wyporność. Stopy można przestawiać wedle uznania, przeskakując lub chodząc po desce. Na początku dużo łatwiej będzie wykonywać małe kroki w okolicach środka deski. Podczas przeskoku ważne jest wybicie i lądowanie na dwóch nogach jednocześnie.

Następne porady już wkrótce, a tymczasem trzymamy kciuki za warunki do ćwiczeń.

Kuba

top