18.05.2018
Kitesurfing dyscypliną olimpijską!

Dobra wiadomość dla kitesurferów. W poniedziałek 14 maja poznaliśmy żeglarskie konkurencje, które znajdą się w programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Konkretne klasy, które zostaną przypisane konkurencjom poznamy jednak dopiero w listopadzie.

Od 10 maja odbywa się w Londynie spotkanie Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing. Polski Związek Żeglarski reprezentowany jest przez prezesa Tomasza Chamerę. Jednym z tematów obrad światowych władz było rozstrzygnięcie, które konkurencje żeglarskie mają znaleźć się w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Wcześniej przez ostatnie kilka miesięcy poszczególne narodowe związki żeglarskie, związki klas, a także prezydent World Sailing składali swoje wnioski dotyczące wyboru poszczególnych konkurencji na igrzyska w Paryżu. Ostatecznie dyskutowano nad 68 wnioskami, które zawierały różne pomysły.

Ostatecznie, po serii głosowań, konkurencje, które znalazły się z olimpijskim programie, to:

- męski windsurfing (niekoniecznie RS:X)

- żeński windsurfing (niekoniecznie RS:X)

- jednoosobowy jacht wagi ciężkiej zostanie zastąpiony przez jednoosobowy jacht w formule mieszanej (może to być Finn, ale niekoniecznie)

- męski jacht dwuosobowy 470 zostanie zastąpiony przez jacht dwuosobowy w formule mieszanej

- żeński jacht dwuosobowy 470 zostanie zastąpiony przez kiteboarding w formule mieszanej

- Zawsze trudno jest znaleźć kompromis, który zadowoli wszystkich. Z perspektywy Polskiego Związku Żeglarskiego nie było szans, żeby zachować wszystkie konkurencje, które znajdują się obecnie w programie igrzysk olimpijskich. Natomiast ta sytuacja nadal daje nam szansę na zachowanie wszystkich klas olimpijskich, w których obecnie startują Polacy. Nowością jest natomiast wprowadzenie kiteboardingu w formule mieszanej - powiedział Tomasz Chamera.

Pięć konkurencji i klas, których pozostanie w olimpijskim programie było pewne już wcześniej, to:

- jednoosobowa łódka męska (Laser Standard)

- jednoosobowa łódka żeńska (Laser Radial)

- męski skiff (49er)

- żeński skiff (49erFX)

- dwuosobowa łódka wielokadłubowa par mieszanych (Nacra 17)

W spotkaniu World Sailing w Wielkiej Brytanii wzięło łącznie udział ponad 200 międzynarodowych delegatów.

Maciek

Źródło:

Materiały prasowe PZŻ
top