11.04.2016
Mistrz Świata PWA - kto w tym roku? Cz.2

W poprzednim artykule podjąłem się próby wytypowania Mistrzów Świata PWA w dyscyplinie freestyle. Na ile moje przewidywania będą się pokrywać z rzeczywistością - musimy poczekać do jesieni. Poniżej postaram się zrobić to samo z konkurencją wave.

Na początku przyjrzyjmy się imprezom, które maja zostać rozegrane w 2016 roku. Wśród kobiet będą to: Gran Canaria, Teneryfa, Sylt (Niemcy), La Torche (Francja) i Hawaje. Do kalendarza mężczyzn dochodzi również Klitmoeller (Dania). Dlaczego piszę o spotach, na których będą się odbywać zawody? Bo to głównie od tego zależy kto w tym sezonie stanie na podium PWA. Niektórzy zawodnicy preferują wiatr z lewej strony, inni z prawej, jedni wolą jazdę na fali, a drudzy skoki itd. Każdy z wymienionych spotów ma swoich faworytów.

Wave kobiet

Tutaj nie powinno być wątpliwości. Od kilkunastu lat pojedynek o najważniejsze trofeum rozgrywa się pomiędzy dwiema siostrami: Daidą i Iballą Moreno. Pierwsza z nich lepiej skacze, a druga swoją przewagę w jeździe na fali wypracowała między innymi startując w kanaryjskim tourze surfingowym. Biorąc pod uwagę przewagę spotów, na których główną rolę będę odgrywać skoki, moim zdaniem kolejne mistrzostwo świata zdobędzie w tym sezonie Daida:Kto ma największe szanse na zajęcie trzeciego miejsca w PWA? Obstawiam, że znowu będzie to Sarah Quita - Offringa:

Pozo JumpingWhat if I fall, oh my darling but what if you fly?All I'm extracting from this quote is that it will take loads of falling, but if you keep at it you're bound to fly!Took me a while to get over the fear of jumping, but I'm getting there and really starting to enjoy it!Song: Intwine - Slow down#cabeibusha #aru91 #pozo Thanks to Dany from 32caboverde for the footageOpublikowany przez Sarah-Quita Offringa ARU 91 na 14 listopad 2015
target="_blank">https://www.facebook.com/SarahQuitaOffringa/videos/vb.425888084175880/864557526975598/?type=3&video_source=pages_video_set

Gdyby Sarah odpuściła trochę freestyle i slalom to myślę, że w ciągu 2 sezonów mogłaby stać się poważnym zagrożeniem dla sióstr Moreno.
Kto jeszcze będzie walczył o czołowe miejsca wśród kobiet? Oczywiście "nasza" Justyna Śniady. Dlaczego uważam, że Justyna ma realne szanse na TOP 4? Wystarczy obejrzeć ten krótki filmik:Nie widziałem tego skoku nawet w wykonaniu sióstr Moreno. Jeżeli wszystko podczas heatów "zgra się" ze sobą i Justyna będzie umiejętnie wypełniać karty sędziowskie, to ma naprawdę duże szanse na sukces w najbliższym sezonie. Pytanie czy wystartuje w wykańczających budżet Europejczyków zawodach na Hawajach na zakończenie sezonu.
Na kogo jeszcze warto zwrócić uwagę? Na Amandę Beenen (czującą się na Teneryfie jak w domu), Ingrid Larouche (specjalistkę od jazdy na fali) i Alice Arutkin (Francuzkę, która jako jedna z niewielu wystartuje zarówno w Europie, jak i na Hawajach).

Wave mężczyzn

Jeżeli wszystkie z zaplanowanych imprez się odbędą to typowanie Mistrza Świata przy tak wyrównanym poziomie Panów jest jak wróżenie ze szklanej kuli. Moje zdanie jest takie: po zawodach na Gran Canarii, Teneryfie i Sylcie (jeśli w końcu na tej imprezie powieje) na czoło rankingu wysunie się Philip Koster:

stalled double from today!Opublikowany przez Philip Köster na 19 luty 2015


Na zawodach we Francji ciężko przewidzieć warunki. Może wiać z każdej strony. Jeżeli powieje z lewej: Koster potwierdzi swoją dominację. Jak z prawej: specjaliści od tego halsu włączają się do gry: niezwykle uniwersalny Victor Fernandez, Brazylijczyk Marcilio Browne, dyżurny szaleniec PWA Ricardo Campello czy Thomas Traversa. Przy tym kierunku wiatru ranking się przetasuje i będziemy świadkami niezwykle emocjonującej walki na Hawajach.
Jeżeli na Sylcie i w La Torche powieje z lewej strony i Koster będzie w TOP 3 to może ze spokojną głową lecieć na Hawaje. Przy 4 rozegranych imprezach najgorszy wynik się odrzuca więc nawet ewentualna wtopa na Maui nie zagrozi Kosterowi w obronieniu tytułu Mistrza.
Co jednak jeżeli nie wszystko potoczy się po myśli Kostera? Wtedy wkracza Victor Fernandez, który na każdej z imprez ma realne szanse na zwycięstwo - niezależnie z której strony wieje i czy liczą się głównie skoki czy jazda na fali:

Algunas imágenes del último poniente navegando en La Punta del Rio en Almería con 3.7 y 75lt, esperando por más sesiones así?. / Some footage of the last poniente sailing at La Punta, El Río in Almería on 3.7 & 75lt.Thanks José Miguel Fernández for the videoTurismo El Ejido - Costa de Almería, Fanatic International, North Sails Windsurfing International, ION, MFC Hawaii, Víctor Fernández CenterOpublikowany przez Victor Fernández Official Fansite na 23 styczeń 2016


Jestem ciekaw formy Marcilio Browne - gdyby Mistrza Świata PWA wyłaniać nie na podstawie zawodów, lecz patrząc na formę na filmach to należałoby uznać, że jest to najlepszy wave'owiec na świecie:

This winter has been full on so far. Unreal to be able to sail Jaws, Kona winds and epic Hookipa during the same week . Soooo nice to be back in Maui ----------- Sempre bom voltar pro Hawaii. Esta semana tive a chance de velejar em Jaws, Lanes com Kona winds e Hookipa classico ! Goya Windsurfing Pirelli MFC Hawaii Mormaii FILMED BY : Take Shelter ProductionsOpublikowany przez Marcilio Browne na 13 styczeń 2016


Radzi sobie znakomicie zarówno na małych, jak i na dużych falach. Stylem wciska w fotel, a w skokach jest bodajże jedynym, który wykonuje push forward i stalled double forward na dwóch halsach. Raz już zdobył tytuł Mistrza. Czy przy dość zróżnicowanym tourze w tym sezonie również ma na to szansę? Moim zdaniem tak.
Kto może w tym sezonie zaskoczyć? Jaeger Stone, który już w zeszłym roku pokazał klasę na Kanarach i zdobył 3 miejsce w tourze.

Podsumowując moje typowanie:
Kobiety
1. Daida Moreno
2. Iballa Moreno
3. Sarah Quita Offringa
4. Justyna Śniady (trzymamy kciuki!)

Mężczyźni
1. Philip Koster
2. Victor Fernandez
3. Marcilio Browne

A Wy jak obstawiacie?

Maciek Kapuściński - organizator windsurfingowych wyjazdów szkoleniowych "Wavecamp" ( www.wavecamp.pl ) 


Maciek

top