31.07.2014
SieRozmawia : Kamila Tomkiewicz

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Ostatnio usłyszałem jedno zdanie : Kamila Tomkiewicz - powinieneś zrobić z nią wywiad. I rzeczywiście, Kamila ma bardzo ciekawe rzeczy do opowiedzenia : o jej różnych etapach w windsurfingu, trenowaniu, iceboardach....a nawet dopingu. O co konkretnie chodzi? Sami przeczytajcie :

Kamila to powiedz nam skąd Ty się wzięłaś ?  

Urodziłam się na Pradze w Warszawie. Na desce zaczęłam pływać w 2004 w YKP Warszawa pod okiem P. Witka Nerlinga. Z nauką poszło mi dosyć szybko, bo miałam przygotowanie fizyczne. Wcześniej trenowałam 6 lat pływanie. Doświadczenie żeglarskie też, bo 3 lata trenowałam kadety. Pierwszy raz stanęłam na desce w samym centrum Warszawy, na Wiśle, dostałam dużą deskę i żagiel z którym nie wiedziałam co mam zrobić, bo wszyscy już dawno odpłynęli mi z zasięgu wzroku, więc po prostu stałam i płynęłam z prądem... Tak to się zaczęło, na szczęście później było już tylko lepiej :)  
Na początku zaczęłam trenować w ówczesnej olimpijskiej klasie Mistral One Design, później przesiadłam się na RS:Xa. W każdą zimę ostro trenowałam na ice-surfingu, co roku startowałam w Mistrzostwach Polski i Świata, jeździliśmy na zawody do Estonii, Litwy, Finlandii, gdzie nasza trasa regatowa przecinała się z autostradami samochodowymi zrobionymi na zamarzniętych jeziorach.  

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Skąd u Ciebie taka pasja sportowa i czemu ta woda ?  

Do sportu zawsze mnie ciągnęło. W dzieciństwie próbowałam chyba wszystkiego, jednak były to zajawki tylko na chwilę, szybko się nudziłam. Ze sportami wodnymi było inaczej. Zdaje się, że woda działa na mnie jak magnes:).  Najpierw było pływanie wpław, łódki, aż w końcu windsurfing (pozdrawiam Karola, który mnie do tego namówił). Jak powiedział mój trener deska jest chorobą i jeżeli się na nią nie zapadnie to nie ma co szukać w tym sporcie. Ja zachorowałam i to przewlekle :).  

Przybliż nam postać Witka Nerlinga z YKP  

Pan Witek to wielka postać i bardzo wymagający trener.  Chyba prawie każdy go zna. U niego trenowanie to szkoła życia, jest bardzo ciężko, ale można się zahartować i nauczyć nie tylko jak dobrze pływać na desce, ale i życiowej zaradności. Niejednokrotnie był nazywany człowiekiem z niezwykłym talentem do produkcji złota i innych szlachetnych kruszców. Wychował wielu wspaniałych sportowców m.in. Zośkę Klepacką, brązową medalistkę z IO w Londynie. Na pewno jest postacią bardzo charakterystyczną. 
Jest również prezesem Związku Windsurfingu Zimowego oraz sekretarzem Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu  

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Jak drobna dziewczyna ogarnia tak ogromny sprzęt  

Myślę, że lata treningu robią swoje;) Na pewno pomaga w tym technika i przygotowanie fizyczne. Kiedy zmienili klasę olimpijską z Mistrala 7,4 m2 na RS:Xa 8,5m2 wszyscy łapali się za głowę jak dziewczyny mają pływać na tak dużych żaglach. Wiadomo, przy słabszych kilku węzłach szybko można się było przyzwyczaić, trochę gorzej bywało przy srogich wiatrach:).  Później zaczęłam się też ścigać na Formule Windsurfing, gdzie żagle są jeszcze większe- po 10-11m2, ale można się nauczyć jak na tym pływać i później pozostaje już tylko czysta przyjemność. Zresztą ta drobna dziewczyna ma całkiem sporo mięśni ;)  

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Z tego co słyszałem nie przerywasz treningów w zimie, wręcz przeciwnie, Opowiedz nam o tym i pochwal się sukcesami  

To prawda, w zimę jak tylko zamarznie nam Zalew Zegrzyński k.Warszawy wystawiany nasze iceboardy i jeździmy. Ice-y są o tyle fajne, ze można rozwijać spore prędkości, szczególnie jak jest szklanka, czysty lód bez śniegu. W tą zimę akurat się nie ścigałam w Mistrzostwach Polski- stałam po drugiej strony kurtyny i współorganizowałam tę imprezę. Dla tych co jeszcze nie widzieli jak to wygląda polecam mega filmik, który zmontował Adam Łożyński.  
Jeśli chodzi o sukcesy to moim największym osiągnięciem na lodzie jest Mistrzostwo Świata w Estonii i Mistrzostwo Polski, czyli właściwie to, co było do osiągnięcia w tej klasie udało mi się zrobić.  

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Woda bywa twarda a co dopiero lód co ?  

Tak się tylko wydaje, że upadki na lodzie są bolesne, jednak w rzeczywistości nie aż tak bardzo :). Właściwie boli tylko upadek na kolana lub czasem bolą nogi, gdy spadniesz z iceboard'a, a ten jedzie w dalej i nie chce się zatrzymać. Wtedy jest szaleńczy pościg za nim ;D. Oczywiście z każdego treningu przynoszę do domu nowego siniaka.  

Nadszedł kres ostrego trenowania, dlaczego ?  

Sama nie wiem jak to się stało. Tak naprawdę była to dosyć szybka decyzja. Chyba nadszedł czas, kiedy pomyślałam sobie, że większość mojego czasu spędzam na treningach, zgrupowaniach i zawodach, a w życiu przecież jest jeszcze tyle ciekawych rzeczy do zrobienia. Chciałam też zobaczyć jak żyje się bez ciągłych treningów, no i nigdy nie żałowałam tej decyzji. Wyjechałam na studia do Barcelony, poznałam nowe kultury, ludzi, język, fiesty. Że tak powiem, poszerzyłam horyzonty ;D. 

Zaprzestanie ostrych treningów nie wiąże się jednak z rezygnacją z windsurfingu i ścigania się. To właśnie wtedy zaczęłam pływać freestyle. Nawiązałam współpracę z Tabou i Gaastrą, złapałam mega zajawkę i teraz kiedy tylko mogę wyjeżdżam na dłuższe wyjazdy. Startuje również w zawodach Formuly Windsurfing. Właśnie w najbliższą środę jadę do Łeby na Puchar Europy.  

Marzenia windsurfingowe ?  

Moje marzenie na razie mocno pozostaje w strefie marzeń. Chciałabym kiedyś dojść do takiego poziomu we feestyl'u żeby móc wystartować w zawodach PWA i uplasować się na dobrej pozycji. Żeby do tego dojść muszę znacznie więcej pływać, jednym słowem porządnie cisnąć :).   
 
...marzenia są jednak po to żeby je spełniać, mam nadzieję, że kiedyś się uda :)

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Działasz w komisji antydopingowej ?  

To prawda, pracuję w Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Wcześniej zajmowałam się kontrolą zawodników włączonych do zarejestrowanej grupy zawodników, teraz jestem w dziale marketingu i edukacji. 

Jakiego typu doping jest dopuszczalny i niedopuszczalny w windsurfingu, z punktu widzenia waszej Komisji ? 

 Windsurfing jest sportem niskiego ryzyka, jednak obowiązujące przepisy antydopingowe są takie same jak w innych dyscyplinach. Przynajmniej raz do roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) publikuje/aktualizuje listę środków i metod zabronionych w sporcie jako standard międzynarodowy. Zawiera ona substancje i metody zabronione podczas zawodów i poza nimi m.in. środki anaboliczne, hormony i substancje pokrewne, diuretyki i środki maskujące. Wyodrębnia się również substancje zabronione tylko na zawodach i należą do nich m.in. stymulanty, narkotyki, kanabinoidy THC, (marihuana i haszysz). Jeśli chodzi o zabronione metody są to metody zwiększające transfer tlenu, manipulacje fizyczne lub chemiczne, czy doping genetyczny. W niektórych dyscyplinach, a w tym i w windsurfingu, zabrania się przyjmowania alkoholu  podczas zawodów.  
Pełną listę środków i metod zabronionych w sporcie na rok 2014 można znaleźć TU   
We wrześniu lista ma zostać zaktualizowana. 

Dozwolone jest stosowanie odżywek i suplementów diety, trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż często są one zanieczyszczone. Do substancji, która najczęściej jest wykrywana w odżywkach należy metyloheksanamina, która ma właściwości stymulujące. Nieświadome przyjęcia substancji zabronionej za pośrednictwem leku, suplementu diety lub odżywki nie zwalania zawodnika z odpowiedzialności za naruszenie przepisów antydopingowych. 

Jak wygląda wasza praca ?

  Głównym zadaniem Komisji antydopingowej jest przeprowadzanie badań antydopingowych, opracowywanie propozycji rozwiązań prawnych oraz programów walki z dopingiem w sporcie, prowadzenie działalności edukacyjnej, prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie upowszechniania listy środków farmakologicznych i metod uznanych za dopingowe, współpraca z międzynarodowymi organizacjami włączonymi w walkę z dopingiem w sporcie. 
 Przeprowadzane kontrole antydopingowe są częścią opracowanego przez nas rocznego planu, który realizujemy z pewnymi modyfikacjami. Badania przeprowadzamy podczas zawodów lub poza nimi np. w miejscu treningu zawodników, hotelu lub w ich domach. Te ostatnie kontrole dotyczą zawodników najwyższego szczebla (dyscyplin olimpijskich  będący członkami reprezentacji narodowej...), którzy należą do Zarejestrowanej Grupy Zawodników i muszą na bieżąco uzupełniać swoje dane pobytowe. Następnie po pobraniu krwi lub moczu trafiają do akredytowanego laboratorium i tam zostają sprawdzane na obecność dopingu. Warto dodać, że dostarczana do laboratorium dokumentacja pozbawiona jest danych personalnych zawodników.  
Wbrew powszechnej opinii to nie my nakładamy sankcje na zawodnika w przypadku stosowanie przez niego dopingu. Ostatecznie robi to dany związek sportowy.  
To tak po krótce:) 

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

ciśniesz freestyle... jakie plany windsurfingowe, jaki ulubiony zestaw, trick i miejscowka do plywania  

W tym sezonie więcej pływam na Formule, jednak mam nadzieję, że jeszcze w te wakacje znajdę czas na freestyle. Wstępne plany to Rodos. Kolejny wyjazd planuję późną jesienią. Ulubiony sprzęt to żagle gaastra, marzy mi się też deska Patrik'a.  Ulubiony, lecz którego nie robię to culo. Miejscówka: Blue lagoon, Egipt. 

mentor/mentorka plywania ?  

Mentor to chyba za dużo powiedziane ;), ale zawsze z podziwem oglądam poczynania Justyny Śniady w Australii. Chyba zawsze szuka się kogoś z kim w jakiś sposób mogłoby się identyfikować. Dzięki Justynie wiem, że dziewczyny też mogą dobrze cisnąć i motywuje mnie tym bardzo do działania.  

Dzięki 
Kamila Tomkiewicz 

Git

top