Na tegorocznych targach
"Wiatr i Woda 2014" wśród wielu dystrybutorów zagranicznego sprzętu wodnego, natrafiliśmy na
rodzimego producenta desek SUP. Takiej okazji nie mogliśmy przepuścić i postaraliśmy się o treściwy wywiad z pionierami produkcji SUP w Polsce firmą
VESPER SUP. Zapraszamy
Padluj.PL: Kto stoi za VESPER SUP?
Vesper SUP: Z wykształcenia jesteśmy architektami. Na czwartym roku studiów jeden semestr spędziliśmy na wymianie studenckiej w USA. Podczas marcowego spring break'a postanowiliśmy odwiedzić Florydę. Oprócz zwiedzania ośrodka NASA sporo czasu spędzaliśmy na plaży Cocoa Beach. Obserwowanie surferów, a później samodzielne próby łapania fal były niesamowitym doświadczeniem. Tam się wszystko zaczęło. Odwiedziny lokalnego warsztatu produkującego deski surfingowe przerodziły się w kilku tygodniową praktykę na wakacjach. Po powrocie do Polski fascynacja wodą i laminatami przerodziła się w hobby. Zrobiliśmy uprawnienia żeglarskie i pływamy szuwarowo, ale i po Adriatyku.
P: Skąd pomysł na produkcje desek SUP w Polsce?
V: Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych studia, praca na chwilę uśpiły nasze marzenia jednak po wakacjach w 2012 roku, które spędziliśmy na Malcie byliśmy już pewni - chcemy promować i produkować SUP w Polsce, gdzie oprócz pięknych jezior i rzek mamy Morze Bałtyckie. W Polsce doświadczenie surfowania zarezerwowane jest tylko dla mieszkańców Wybrzeża. Ale Polska to nie tylko Bałtyk, a również piękne jeziora i rzeki, na których nie ma fal. SUP jednak da każdemu możliwość doświadczenia cudownego uczucia "ślizgu" na wodzie.
P: Co oznacza nazwa firmy i jaki macie pomysł na Wasze deski?
V: Vesper to z łaciny zachód słońca. Przez ostatnie kilka lat każdy wolny czas po pracy spędzamy nad wodą, żeglując gdy wieje i przesiadując na pomoście do zachodu słońca, gdy wiatr cichnie. Teraz czekamy na "vesper" nie na pomoście, a z tafli wody pływając na deskach. Nasza pasja do architektury jest odzwierciedlona w projektach desek. Forma deski w połączeniu z odpowiednią kolorystyką i świetnie zaprojektowanymi podzespołami firmy FCS zaowocowała produktem wykonanym ręcznie z dbałością o szczegóły, który jest czymś więcej niż tylko typową deską z wiosłem.
P: W jakiej technologii są wykonane Wasze deski - jak to się robi w Polsce?
V: Wszystko zaczyna się od projektu 3D. Rdzeń EPS po frezowaniu jest ręcznie wygładzany wraz z drewnianym stringerem, który zapewnia odpowiednią sztywność i stateczność. Podwójnie pleciona tkanina szklana oraz żywica epoksydowa utwardza się w warunkach próżni nadając desce wyjątkową wytrzymałość. Technologia nie różni się więc od tej stosowanej w Australii czy USA. A odpowiadając na drugą część pytania: "jak to się robi w Polsce?" - po prostu starannie, wspomagając się technologiami 3D.
P:Wchodząc na Polski rynek będziecie konkurować z wielkimi firmami produkującymi swój sprzęt masowo w Chinach. Czy nie boicie się takiej konkurencji? Czym się różnią produkty Vesper SUP od desek obecnie dostępnych na rynku?
V: Polskie stocznie mają opinie najlepszych na świecie. Jakość materiałów europejskich producentów zapewnia najlepszą jakość wykonania. Nasze deski produkowane są ręcznie, a dodatkowo wykonujemy zamówienia indywidualne dostosowując deski do potrzeb klientów. Deska może posiadać indywidualny kolor oraz grafikę, czego nie oferuje żaden inny producent.
P: Dla kogo jest Vesper SUP?
V: W tech chwili mamy dwa podstawowe modele all-round w wielkość 9'6" oraz 10'8" stóp. Są to deski idealne zarówno dla osób zaczynających swoja przygodę z SUP na jeziorach i rzekach jak i dla surferów którzy chcą "złapać" bałtyckie fale. W tym sezonie przekonamy rodaków jak wiele radości daje pływanie na desce Vesper SUP. W przyszłym roku planujemy rozszerzenie oferty o deski wyścigowe 13' oraz o krótsze i bardziej zwrotne deski na fale.
P: Czy można zamówić u Was indywidualną deskę dla siebie?
V: Ponieważ deska najpierw powstaje jako model CAD, później jest frezowana, a na koniec ręcznie laminowana i malowana, wykonanie indywidualnego modelu nie stanowi problemu. Jak już wspomniałem deski mogą posiadać również indywidualny kolor oraz grafikę.
P: Gdzie można zobaczyć i przetestować Wasze produkty?
V: Najczęściej można nas spotkać na Jeziorze Tarnobrzeskim. W czerwcu i lipcu planujemy każdy weekend spędzać nad różnymi akwenami i promować ten nowy sport. Informacje gdzie i kiedy będziemy pojawiać się będą na naszej stronie internetowej
www.vespersup.com
P: Dziękujemy za wywiad i życzymy powodzenia!
V: Bardzo dziękujemy
Szczegółowe informacje o produktach VESPER SUP znajdziecie na ich stronie
www.vespersup.com