Przedstawiamy wam nowości sprzętowe na rok 2014 jednej z największych marek, która od lat jest wśród kitesurfingowych liderów oraz cieszy się niesłabnącą pozycją w ilości riderów pływających na latawcach i deskach tej firmy. Sprawdźcie, co nowego na sezon 2014 przygotowała Cabrinha Kites.
Latawce
Cabrinha Switchblade
Latawiec przeznaczony do pływania freestyle/freeride. Zmniejszenie ilości bloczków na linkach bridle doprowadziło do szybszej reakcji latawca na ruchy barem i bardziej bezpośredniego sterowania. Lekko zmieniony kształt daje większa moc i bardziej efektywną aerodynamikę, dzięki czemu nie trzeba mocno 'pompować' latawcem, by uzyskać ciąg przy słabszym wietrze. Dodatkowo zmiana profilu polepszyła dolny zakres wiatrowy oraz ułatwiła sterowanie latawcem przy górnej granicy zakresu wiatrowego. Po raz kolejny obniżono siły na barze. Pomimo zmian latawiec zachował swoje cechy podczas skakania oraz pływania unhooked. W odpowiedzi na spore zainteresowanie kobiet, postanowiono dalej produkować model w wersji damskiej - Siren, co więcej poszerzona została tegoroczna rozmiarówka.
Cabrinha Vector
Dobrze znany freeride' owy latawiec został nieznacznie zmieniony. Dużym zaskoczeniem okazało się całkowite zrezygnowanie z bloczków na linkach bridle, dzięki czemu kite dużo szybciej reaguje na ruchy barem oraz jest bardziej zwrotny w porównaniu do wcześniejszej wersji. W tym modelu również zmniejszono siły na barze.
Cabrinha Drifter
Latawiec dedykowany do pływania na fali. Dzięki trzem tubom poprzecznym szybciej wstaje z wody przez co łatwiej nam będzie uciec przed 'mielonką' pod falą. W tym modelu również zmniejszono ilość bloczków dzięki czemu zyskał na szybkości reakcji oraz zwrotności. Zastosowanie przez firmę tzw. patentu slack-line sprawiło, że latawiec przy poluzowanych linkach nośnych i sterujących podczas spływania z fali zachowuje się stabilniej, nie przepada oraz nie wpada do okna wiatrowego.
Cabrinha Chaos
Kite przeznaczony do bardziej agresywnego freestyle' u oraz wakestyle' u. W tym roku jest nieco lżejszy, tak więc minimalnie poprawiły się jego właściwości lotne. Zredukowanie o połowę ilości bloczków na linkach bridle dodało zwrotności oraz szybkości reakcji na ruchy barem.
Cabrinha Contra
W tym roku postanowiono przywrócić model Contra. Produkowany w dwóch rozmiarach: 15m oraz 17m słabowiatrowy kite w porównaniu do racingowego Velocity jest szybszy, lżejszy na barze oraz łatwiej wstaje z wody. Specjalnie zaprojektowany system tub poprzecznych Micro Struts, które mają mniejszą średnicę od pozostałych modeli (nie licząc Velocity) sprawiają, że latawiec jest lżejszy dzięki czemu lepiej zachowuje się w powietrzu i jest bardziej czuły na ruchy barem, co przy dużych rozmiarach kite' ów ma spore znaczenie. Głównym atutem tego latawca jest dolny zakres wiatrowy, według producenta maszyna powinna odpalać już przy 8 węzłach.
Cabrinha Velocity
Kite tak jak reszta latawców racingowych na rynku, na razie pozostaje bez zmian, jednak do końca 2014 roku prawdopodobnie możemy spodziewać się ulepszonej wersji tego modelu.
We wszystkich nowych modelach latawców Cabrinha zastosowano materiał
Double Ripstop dzięki któremu latawiec jest wytrzymalszy. Kolejnym standardem w szyciu latawców przez tę markę jest technologia Skeletal Frame. Dzięki precyzyjnemu umiejscowieniu wytrzymalszych i jednocześnie cięższych materiałów w newralgicznych punktach latawca oraz zastosowaniu lżejszego ripstopa w miejscach mniej narażonych na zniszczenia kite' a otrzymujemy mniejszą wagę latawca przy zachowaniu trwałej i wytrzymałej konstrukcji. Zastosowanie technologii Dynamic Arc w latawcach poprawiło relunch przy zachowaniu bardzo dobrej zwrotności latawców. Dzieje się tak dzięki poszerzeniu łuku latawca, gdy leży on krawędzią natarcia na wodzie oraz jego zwężeniu, gdy latawiec znajduje się w powietrzu.
Bar
Kompaktowy chickenloop znany dobrze z poprzedniego sezonu ma wbudowane dwie zrywki, krętlik i wypinanego donkeydicka. W tym roku postanowiono zmienić sposób prowadzenia linek nośnych, które rozdzielają się zaraz za linką depowera, w efekcie latawiec szybciej reaguje na ruchy barem, a leashowanie latawca na dwóch linkach i system IDS zastąpiono jego prostszą wersją 1X i latawiec po wypięciu zostaje tylko na jednej lince.
Deski twintip
Cabrinha X Caliber vs. X Caliber Signature
Obie deski najlepiej nadają się do pływania freestyle' u. X Caliber Signature to deska sygnowana nazwiskiem jednego z czołowych zawodników PKRA - Alberto Rodiny. Blat został wykonany z karbonu, dzięki temu deska jest wytrzymalsza oraz lżejsza niż klasyczne włókno szklane oraz ma masywnego popa.
X Caliber została wykonana klasycznie, z włókna szklanego oraz drewna.
lewa strona - X Caliber Signature, prawa strona- X Caliber
Cabrinha Custom vs. Custom CBL
Konstrukcje dedykowane do bardziej agresywnego pływania i wakestyle' u. Custom został wykonany klasycznie z włókna szklanego z drewnianym rdzeniem. Jednak w tym roku postanowiono nieco zmniejszyć rocker oraz dodać inserty na rączkę
Custom CBL została wykonana z karbonu jednak na nadchodzący sezon postanowiono zastosować stosunkowo nowe rozwiązanie, czyli użyć dodatkowo włókna bazaltowego. Według producenta technologia ma potencjał dzięki lepszej elastyczności, poprawieniu popa deski oraz lepszemu pochłanianiu uderzeń wody podczas pływania na nierównej tafli wody. Konstrukcja nadaje się do pływania w wakeparku. Deska przeznaczona tylko do pływania w butach, jednak na zwykłym Customie spokojnie można pływać w strapach.
po lewej - Custom, po prawej - Custom CBL
Cabrinha XO Siren
Deska dedykowana dla kobiet. Mniejszy flex oraz krawędź, która dobrze nadaje się do zróżnicowanych warunków pływania freestyle/freeride to cechy charakterystyczne tej konstrukcji.
Cabrinha Tronic
Deska przede wszystkim dzięki zastosowaniu dosyć specyficznego kształtu tipów nadaje się świetnie na nierówną, chopowatą taflę wody oraz do pływania na małych falkach. Zaokrąglone tipy deski bardzo dobrze tną wodę dzięki czemu pływanie na chopie nie sprawia większych problemów.
Cabrinha Spectrum
Deska przeznaczona w szczególności dla osób początkujących. Jednak dzięki budowie dna oraz rockera nada się również dla riderów, którzy cenią sobie konstrukcje dobrze płynące pod wiatr.
po lewej - XO Siren, środek - Tronic, po prawej - Spectrum
Sprzęt Cabrinha 2014 można za darmo przetestować w każdej szkole Cabrinha w Polsce.