Podczas odpływu można zobaczyć co tam słychać na dnie |
W danym miejscu przypływ obserwowany jest dwa razy w ciągu doby: gdy Księżyc jest najwyżej na niebie (tj. gdy odległość od danego punktu do Księżyca jest najmniejsza), oraz po 12 godz. (tj., gdy odległość ta jest największa). Odpływy występują pomiędzy przypływami, również w cyklu pół-dobowym.
Największe rozmiary pływy osiągają w cieśninach i zatokach mórz otwartych, np. w zatoce Fundy koło Nowej Szkocji poziom morza zmienia się o 16 m, na morzach śródziemnych zaś są prawie niezauważalne (np. w Świnoujściu tylko o 18 mm).
Ale poco cała ta pogadanka o pływach? Jeżeli ktokolwiek miał styczność z surfingiem wie że warunki na spotach przy odpływie są diametralnie inne od tych podczas przypływu. Przy odpływie poziom wody na rafie, gdzie tworzą się najlepsze fale, jest niski i co za tym idzie łatwo się pokaleczyć. Co więcej przy niskim poziomie wody fala się tam często nie tworzy. Stąd informacja o porze najwyższego i najniższego poziomu wody jest ważna podczas wybierania się na spot. W tym celu wydawane są książeczki/tabele, które dla danego rejonu prezentują godziny pływów w kolejnych okresach roku. Można to również sprawdzać na takich stronach jak np. easytide.ukho.gov.uk
Jest również alternatywne rozwiązanie - zegar pływów. Firma A Short Walk posiada w swoje ofercie kwarcowy zegar w estetycznej, stalowy oprawie. Zegar wskazuje aktualny poziom wody (niski/wysoki) w rejony w którym się znajduje. Koszt takiej zabawki to ?24.95 + ?4.50 transport do Polski. Zegar dostępny jest w dwóch wersjach :
Zegar pływów | Zegar standardowy oraz pływów |
Należy wspomnieć że na pływy mają również wpływ takie czynniki jak :
Bogo
Źródło:
www.ashortwalk.com