14.04.2017
FRONT LOOP – jak się do tego zabrać?

Artykułów o technice wykonywania front loopa znajdziesz w internecie dziesiątki, jak nie setki (w tym jeden spod pióra Wavecamp).

Ciężko jednak znaleźć porady jak się do tego manewru przełamać psychicznie.

Przez 7 lat prowadzenia Wavecampów ponad 20. polskich windsurferów nauczyło się tego manewru z naszą pomocą (w tym siedmiu w zeszłym sezonie). Na podstawie sukcesów naszych kursantów doszliśmy do interesujących wniosków. Co ciekawe, mogą się przydać przy każdym manewrze windsurfingowym wymagającym odwagi (dla jednych może być to pierwsze włożenie stóp w strapy, dla drugich rufa w ślizgu a dla jeszcze innych double forward).

Od czego w takim razie zacząć oswajanie się z manewrem?:

1. Podziel się swoimi planami ze znajomymi windsurferami na spocie.

Podczas wyjazdów Wavecamp namawiamy do tego kursantów na wieczór przed planowaną nauką manewru. Dzieje się to z reguły podczas analizy foto/video. Cóż, z publicznej deklaracji przy kilkudziesięciu kursantach nie wypada się wycofać…;)

2. Jeżeli lubisz rywalizację nie tylko z samym sobą ale również z innymi – namów do nauki front loopa kolegę/koleżankę pływających na zbliżonym poziomie. Będzie raźniej.

Na Wavecampach jest to ułatwione – szkolimy się w kameralnych grupach na podobnym poziomie zaawansowania.

3. Odpuść wymówki.

Bo fala nie taka, bo za mało w żaglu, bo za dużo w żaglu, bo nierówno…Każda przemyślana próba zbliży Cię do celu.

4. Ustal plan treningowy.

Jedna próba na każdym halsie to absolutne minimum. Jeżeli masz problem z decyzyjnością to zapraszamy na jeden z wyjazdów – donośny głos jednego z trenerów, który płynie obok Ciebie szybko zmotywuje Cię do kolejnej próby;)

5. Poproś kogoś na brzegu żeby sfilmował Twoje zmagania.

Świadomość tego, że jesteś na bieżąco obserwowany doda Ci skrzydeł. Od dwóch lat na Wavecampach za filmowanie grupy, przygotowywanie materiałów i prowadzenie wieczornych analiz foto/video odpowiedzialny jest dodatkowy, niezależny od wszystkich grup szkoleniowych trener. Dzięki temu kursanci mogą być pewni, że filmy z ich zmaganiami zostaną przesortowane, podpisane i szczegółowo omówione po pływaniu.

6. Nie mitologizuj manewru.

fot. Adrian Chochoł, sekwencja: Vistulasurf

Jeżeli jesteś przekonany, że front loop to „Święty Graal Windsurfingu” i „po nauczeniu się go możesz już przestać pływać na desce” to zgadnij jaki będzie tego efekt;) Pomyśl raczej o tym, że front loop jest po prostu kolejnym szczeblem do przeskoczenia w Twoim windsurfingowym rozwoju. Jeżeli swobodnie pływasz i nieźle technicznie skaczesz na małych zestawach to nie ma na co czekać – do boju!

Na front loopie skoncentruje się jedna z grup podczas majowych Wavecampów w legendarnym Pozo Izquierdo na Gran Canarii. Do wyboru są 3 terminy (włącznie z majówką):

http://wavecamp.pl/szkolenia/gran-canaria-maj/
http://wavecamp.pl/szkolenia/gran-canaria-maj-2/
http://wavecamp.pl/szkolenia/gran-canaria-maj-3/

Grupę „front loopową” będzie prowadził człowiek, który wie o tym tricku wszystko – Nikodem Merlak (na zdjęciu).

P.S. Na majówkę i na drugi turnus została końcówka miejsc.

P.S.2. Istnieje możliwość połączenia drugiego i trzeciego turnusu żeby popływać przez całe 2 tygodnie pod naszym okiem.

Maciek

top