20.07.2015
Isla de Coche

Łukasz "Książe" Ceran o swoim ulubionym spocie - wyspie Coche w Wenezueli...


O Coche słyszałem od wielu lat od wielu zawodników, którzy chwalili stabilny wiatr i płaską wodę, co czyni miejsce idealnym miejscem do treningu. Postanowiłem zweryfikować zasłyszane opinie i w zeszłym roku po raz pierwszy odwiedziłem legendarny spot. Moje wrażenia? Miłość od pierwszego wejrzenia, dlatego w tym roku wróciłem na wyspę tę z ProCampem, który zaplanowałem na środek marca.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Jak się tam dostać?


Naszą wycieczkę - przelot i pobyt w hotelu Punta Blanca (hotel przy bazie kitesurfingowej) kupiliśmy w czeskim biurze podróży. W zeszłym roku mieliśmy super połączenie - lecieliśmy z Warszawy na wyspę Margarita bezpośrednio. Tym razem wylot był z Pragi a lot bardziej urozmaicony...

Z Pragi lecieliśmy na Cabo Verde ( wyspę Sal). Później 6 godzin lotu i wylądowaliśmy w Wenezueli, na wyspie Margarita. Następnie autokarem zostaliśmy przewiezieni do miejscowości El Yaque, dalej podróżowaliśmy kilkunastoosobowymi motorówkami i wreszcie po 25 minutach płynięcia dotarliśmy na wyspę Coche.

W drodze powrotnej między Margaritą a Pragą zaliczyliśmy Jamajkę i Nową Funlandię (Kanada). Co może okazać się istotne w drodze powrotnej to bardzo dokładne kontrole bagażu na Margaricie. Dlatego na lotnisku trzeba być minimum 3 godziny przed odlotem.
Na miejsce można się też dostać rejsowym lotem przez Caracas, ale my planując połączenia woleliśmy omijać to miejsce.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Wyspa


Margarita dzięki swojemu położeniu znajduje się poza zasięgiem huraganów. Wyspa położona jest na morzu Karaibskim, kiedyś wyspa była słynna z powodu wyławianych pereł. Średnia temperatura panująca na wyspie to 29°C, słońce świeci tu przez 320 dni w roku. Na Margaricie znajduje się znany Windsurferom spot El Yaque. Natomiast Coche to mała wyspka (55 km2) znajdująca się pomiędzy wyspą Margarita a częścią kontynentalną Wenezueli.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Spoty


Dwa najbardziej znane to El Yaque na Margaricie i spot na wyspie Coche. Na Coche spot znajduje się na końcu wyspy, także wiatr wiejący od brzegu jest równy a woda idealnie płaska.

Po ok. 10 metrach nie ma już gruntu pod nogami, co jest rewelacyjne do treningu freestyle'owego i pływania na foilu, ale gorsze dla uczących się, dlatego warto wykupić pakiet rescue. Rescue można wykupić w bazie i działa bardzo sprawnie.

Kto woli pływać przy dopychającym wietrze może wyjść na drugą stronę cypla, ale przeważnie jest tam pusto.
Można też popłynąć do El Yaque - tam wieje wzdłuż brzegu i jest mała krótka fala ( czop), a wiatr silniejszy niż na Coche.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Wiatr


Rano słabszy (większe latawce 12-15 m), po południu mocniejszy (8-12 m). Bardzo stabilny. Rok temu pływałem głównie na latawcu 10m, w tym roku przed południem używałem 12tki (koło 15tu węzłów), po południu czasami 10tki( 18-22 węzły). Niestety w czasie pobytu trafiliśmy na "dziurę wiatrową". Przeważnie w tym terminie latawiec 8-10 powinien wystarczyć, ale lepiej mieć też coś większego w zapasie.

Chris Valentine - właściciel bazy Coche Kite Sports Center pływa cały rok, ale najlepszy wiatr jest od stycznia do maja. Ja byłem 2 razy w marcu na Coche i pływałem głównie na kajtach 8-12 metrów.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Temperatura wody i powietrza


Ciepło:) Powietrze to ok. 30 stopni, a woda ok. 25 stopni. Większość osób pływała w shortach i lycrach. Ja na wieczorne sesje wrzucałem krótką piankę.

Baza kajtowa


Fantastyczna - Chris Valentine - były zawodnik windsurfingowy jest dobrym duchem na Coche.

W bazie jest wszystko na miejscu - szafki na sprzęt, kompresor, pompki, sklep z akcesoriami, strefa chill out, zimne i ciepłe napoje, prysznic, szybki Internet... brakuje jedynie miejsca do umycia latawców.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Baza windsurfingowa


Najbliższe bazy windsurfingowe możemy znaleźć na Margaricie w El Yaque. I tu podział jest dosyć wyraźny - Windsurferzy pływają w El Yaque ( jest tam też trochę kite'ów), a Kitesurferzy na Coche - tu prawie nie ma windsurferów.

Dzień na Coche z ProCampem


A tak wyglądał nasz zwyczajny dzień na wyspie Coche.Jak z bezpieczeństwem na miejscu?


My na Coche czuliśmy się bardzo bezpiecznie, ale nawet lokalesi mówili żeby unikać wycieczek do Caracas. Stolica Wenezueli, oddalona o 500 km od Coche, jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Świecie, dlatego planując podróż wybieraliśmy wśród połączeń omijających to miasto. Ale nie można też dać się zwariować - kolejna grupa leciała na Coche z międzylądowaniem w Caracas i nie miała żadnych problemów (wszyscy w czasie międzylądowania zostali na terenie lotniska).

Sytuacja polityczna w Wenezueli jest nieciekawa. Tania ropa naftowa osłabiła gospodarkę, a po nałożeniu sankcji gospodarczych przez USA gospodarka tego państwa jest w stanie krytycznym. Nie wiadomo więc czy za rok będzie można równie bezpiecznie polecieć na Coche.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Waluta


Lokalna waluta to Bolivar. Za 1 dolara można mieć 160-190 Bolivarów, a w bazie kajtowej kawa, woda, piwo - kosztują ok. 60 Boliwarów! Na miejscu jest bardzo tanio. Pieniądze wymieniane są tylko w jedną stronę, (dolary na boliwary, z powrotem nikt nie chce ) lepiej więc sukcesywnie wymieniać drobne sumy.

Inne atrakcje


Na samym Coche jest ich niewiele. Na wyspie mamy dwa hotele i malutkie miasteczko. W hotelu wieczorami gra DJ w barze i jak jest wesoła ekipa, to impreza trwa długo. Ale innej opcji nie ma. Kto chce pobalować, musi płynąć na Margaritę i nocować, bo w nocy motorówki nie pływają pomiędzy wyspami.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Zwiedzanie


Można pojechać autobusem na 90cio minutową wycieczkę po Coche, można popłynąć na Margaritę na cały dzień. Ciekawe (i jednocześnie droższe) są dalsze wycieczki. Można zwiedzić rezerwat przyrody - wyspy Los Roques (wycieczka awionetką lub jachtem) zwane Wenezuelskimi Malediwami.

Można też wybrać się do parku Canaima oglądać z lotu ptaka Angel's Falls, czyli najwyższy wodospad na Świecie.

Ja osobiście wolałem zostać na spocie i codziennie pływać, natomiast Ci, którzy mieli okazję pojechać na wspomniane wycieczki - polecają.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Ciekawostka


Woda jest na wyspie towarem deficytowym - dowozi się ją beczkowozami z sąsiedniej wyspy, dlatego jest bardzo oszczędzana. W pokojach jest tylko w godzinach 7-8 rano, 13-14 i 18-20.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu


Mam nadzieję że sytuacja w Wenezueli na tyle się uspokoi, żeby można było bezpiecznie odwiedzać Coche, które jest według mnie jednym z najlepszych spotów do kitesurfingu (dla osób poszukujących płaskiej wody).Łukasz Ceran

Łukasz jest wspierany przez: XPC, SU-2 Kite wake & foil, Ozone kites, Hydrosfera.pl - Mystic, Wakeshop.pl, Freeway - GoPro

Bogo

top