06.09.2007
Polish Surfing Challenge

Większość ludzi, nawet tych związanych ze sportami wodnymi, w ogóle nie wie, że surfing można uprawiać również w Polsce. Słysząc o tym pukają się w czoło lub wzdrygaja ramionami. Pominę już tabuny młodych "surferów" surfujących w swych opowieściach na Solarze w Beach Barze. Do nich należał sezon.

Polska KaliforniaPolska Kalifornia


Przy tym samym Beach Barze, gdy znikinęli już niemal wszyscy z wyżej wymienionych, w pierwszy wrześniowy weekend zebrało się 17 surferów z krwi i kości.

Dzięki łaskawości natury odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Surfingu. Polish Surfing Challange miało miejsce równolegle z imprezą Billagong Playground. Warunki pogodowe dopisały - nie było zbyt zimno i pompował mini Bałtycki swell 1-1,5m! Wszystko dzięki idealnemu kierunkowi wiatru - południowy zachód zdążył rozbujać Bałtyk, a na plaży przy brzegu czuć było jedynie leciutkie powiewy cross off-shore. Nie było mowy o wiatrowym "czopie" - fale były dość gładkie.

Niektórzy przebyli długą drogę, aby uczestniczyć w tym evencie. Najdłuższą chyba Krystek mieszkający we Francji.

Fale pojawiły się już w sobotę. Wielu zgłodniałych spędziło pół dnia na wodzie. Przez cały dzień jakość i wysokość fal była zmienna. Ci którzy złapali najlepsze, zaliczali jazdy po 50m. Łapiąc falę przy końcu jednych palików kończyli przy plaży obok następnych. Jeszcze nigdy nie widziano tylu ludzi z deskami surfingowymi na polskiej plaży naraz. Atmosfera była wyjątkowa. Muzycznie rozgrzewał samochód RedBulla.

Tłok na Polskiej FaliTłok na Polskiej Fali


W niedzielę od rana było dość płasko. Zawody stały pod znakiem zapytania. Myślano o szybkiej ewakuacji na Rozewie. Jednak wczesnym popołudniem pojawiły się wystarczające sety. Polish Surfing Challange stał się rzeczywistością.

Oceniano 10 przejazdów na fali w skali 0-5. Hity trwały 30 min. O awansie w "górę drabinki" decydowała suma punktów z dwóch najwyżej ocenionych fal.

Poziom sportowy surfingu był zaskakująco wysoki. Niemal wszyscy startowali na deskach malibu i longboardach (dzięki Kijek za pożyczenie desek!) Pojawiły się niezłe bottom turny, floater w wykonaniu Kijka, hang 10, bieganie i obroty na deskach w starym stylu, stanie na głowie i dużo stajlingu longboardowego.

Niestety po zawodach wszyscy musieli rozjechać się w swoją stronę gdyż był to już niedzielny wieczór. Party miało miejsce dnia poprzeniego na kempingu podczas pokazu polskiego filmu surfingowego z Meksyku: "Surfing in Puerto".

Swoistym after party była downhillowa sesja longboardów na spocie niedaleko Władysławowa. Zebrała się ekipa ponad 10 osób - każda na innej desce - wszyscy zjechali kilkukilometrową górę w okolicy Władysławowa. Skąd znalazły się siły na koniec ostatniego weekendu wakacji który wypełniony był po brzegi akcją...?

Łukasz Koński stajluje na dzibieŁukasz Koński stajluje na dzibie


Oto przebieg poszczególnych hitów:

Hit 1:
Wojtek Kijkowski
Paweł Gorczyca
Wojtek Mrowicki
Michał Nowacki

Awansowali: Paweł Gorczyca, Wojtek Mrowicki, Michał Nowacki

Hit 2:
Grzegorz Jękot
Miszka Jabłoński
Łukasz Bromski
Piotr Czubkowski
Maciek Krystosiak

Awansowali: Miszka Jabłński, Łukasz Bromski, Maciek Krystosiak
Hit 3:
Michał Kruk
Rafał Szafulera
Jurek Kijkowski
Marcel Jankowski

Awansowali: Michał Kruk, Jurek Kijkowski

Hit 4:
Maciek Niebudek
Piotr Sołtysiak
Łukasz Koński
Grzegorz Marciniak

Awansowali: Piotr Sołtysiak, Łukasz Koński

Wojtek Mrowicki - backside bottom turnWojtek Mrowicki - backside bottom turn


Półfinał 1:
Michał Nowacki
Wojtek Mrowicki
Paweł Gorczyca
Łukasz Koński
Piotr Sołtysiak

Do finału awansowali: Wojtek Mrowicki, Łukasz Koński
Półfinał 2:
Łukasz Bromski
Miszka Jabłoński
Maciek Krystosiak
Michał Kruk
Jurek Kijowski

Do finału awansowali: Łukasz Bromski, Jurek Kijowski

Poziom zawodów wbrew pozorom był wyrównany. O zwycięstwie decydowały minimalne różnice. Czarnym koniem zawodów okazał się Łukasz Bromki, człowiek który spędził dzieciństwo w Australii surfując. Przegrał z Jurkiem Kijowskim o zaledwie 0,1 punkta.

Jurek Kijkowski - frontside bottom turnJurek Kijkowski - frontside bottom turn


Wyniki FINAŁU:
1. Jurek Kijkowski (nagrody: longboard Sector9, ubrania Billabong i Fokawear)
2. Łukasz Bromski (nagrody: deska surfingowa Hifly, ubrania Billabong i Fokawear)
3. Łukasz Koński (nagrody: skimboard Pakalolo, ubrania Billabong i Fokawear)
4. Wojtek Mrowicki (nagrody: 3-litrowy Smirnoff, ubrania Fokawear i Hifly)

FinaliściFinaliściSieWie o Billagong Playground

sieFotografuje

Bogo

Źródło:

fot. Magda Kijkowska
top