22.08.2007
Polska potęgą Formuły Windsurfing

Polska ekipa właśnie wróciła z Mistrzostw Świata Juniorów, Youthów, Kobiet i Masterów. Odbywały się one w stolicy Estonii, Tallinie. Były to bardzo udane regaty dla naszej reprezentacji - wygrali prawie wszystko co było do wygrania. W sumie rozegrano dwanaście wyścigów w bardzo różnych warunkach. Od 7 do 30 węzłów, od zupełnie płaskiej wody po metrową falę.

Polska ekipa przedłużyła panowanie rozpoczęte w Belgii rok temu. Robert Bałdyga obronił tytuł Youthów, Aga Pietrasik obroniła Youth Women, Maciek Rutkowski tytuł Juniorów. To znaczy, że zdobyliśmy 3 Mistrzostwa Świata w Formule Windsurfing! Ponadto Michał Aftowicz wywalczył srebro w Juniorach, a Michał Pietrasik brąz w Youth'ach. Na deser w klasie open drugi skończył Jarek Miarczyński. Jednym słowem rosną nam godni następcy Doroty Staszewskiej i Wojtka Brzozowskiego.

Polska ekipaPolska ekipa


Wyniki Mistrzostw Świata FW

Youth
1.POL 18 BAŁDYGA Robert
2.ESP 16 ANIA BARRACHINA Pablo
3.POL 192 PIETRASIK Michał
4.FRA 14 MORTEFON Pierre
5.POL 23 RUTKOWSKI Maciek
...
11.POL 239 SIEMIŃSKI Przemek
12.POL 739 HRONOWSKI Patryk
16.POL 48 MROCZYNSKI Wojciech
17.POL 243 AFTOWICZ Michał
25.POL 60 KUŹNIARSKI Artur
28.POL 44 BAZYLI Michał
46.POL 67 LOPATNIUK Michał

Mężczyźni open
1.SWE 13 ABERG Robert
2.POL 127 MIARCZYŃSKI Jarek
3.EST 311 KAAR Henri
4.EST 99 AHUN Johannes
5.EST 47 PEEDIMAA Juhan

Mastersi
1.NOR 12 LOEKEN Anders
2.GBR 451 FERLET Xavier
3.LAT 13 DALE Ansis
4.EST 202 ERVIN Martin
5.EST 2 KAASIK Erno
...
11.POL 40 RYSZARD Pikul
43.POL 5 JANKOWIAK Piotr
Kobiety open
1.AUS 911 SHREEVE Allison
2.ARM 1 HEBERT Sarah
3.POL 19 PIETRASIK Agnieszka
4.FRA 59 DEMONT Morane
5.EST 84 NIINEMETS Maarja
...
8.POL 45 ŁUCZYŃSKA Natalia
9.POL 1381 RUDZIŃSKA Józefina
10.POL 21 KŁOPOCIŃSKA Katarzyna

Kobiety youth
1.POL 19 PIETRASIK Agnieszka
2.EST 84 NIINEMETS Maarja
3.NOR 71 BERENTSEN Helene
4.EST 255 NOOR Karolina

Juniorzy
1.POL 23 RUTKOWSKI Maciek
2.POL 243 AFTOWICZ Michał

3.DEN 24 KORNUM Sebastian
4.EST 21 MOTTUS Tony
5.POL 44 BAZYLI Michał
...
11.POL 67 ŁOPATNIUK Michał


Podium Kobiet Youth - Agnieszka Pietrasik pierwszaPodium Kobiet Youth - Agnieszka Pietrasik pierwsza


Przeczytajcie kila słów od naszych mistrzów świata. Damy mają pierwszeństwo więc na początek zobaczmy co ma do powiedzenia Agnieszka Pietrasik - Mistrzyni Świata FW Kobiet Youth.

Agnieszka ściga się z AllisonAgnieszka ściga się z Allison

Mistrzostwa Świata mamy już za sobą, w końcu można ochłonąć. Regaty można zaliczyć do udanych, ponieważ mamy trzy złote, dwa srebrne i brązowe medale. Ale od początku. Na zawody dojechaliśmy 5 dni wcześniej, aby wystartować również w Balic Cup'ie i dobrze poznać akwen. Balic cup został zdominowany przez Rysia Pikula, który niespodziewanie wygrał całą imprezę. Natomiast w kobietach wygrała Allison Shrive, a ja zdobyłam drugie miejsce. Po lekkiej imprezie zakończeniowej i dniu przerwy przyszła kolej na Mistrzostwa Świata. Wiatr niestety nie dopisał nam przez pierwsze dwa dni i wyścigi ruszyły dopiero w czwartek, kiedy wygrałam pierwszy wyścig, który później sędzia niestety odwołał. Reszta wyścigów odbywała się w różnych warunkach wiatrowych, w jednym wyścigu sędzia zmierzył wiatr o sile od 8 do 32 węzłów! Niestety w tak silnym wietrze nie dałam rady powalczyć z Allison Shrive, która zdobyła tytuł Mistrzyni Świata. Ja uzyskałam trzecią pozycje przegrywając jeszcze z Sarah Hebert z Fracji. Jednak zawody muszę zaliczyć do swoich sukcesów ponieważ w kategorii kobiet Youth wygrałam. W następnym roku mam nadzieje, że powalczę o złoto także w starszej kategorii.

Agnieszka Pietrasik POL-192
Billabong, Hydrosfera, Infinity, Aerotech, Starboard

P.S Przy okazji zdobytych medali, chciałam razem z bratem Michałem podziękować firmie Billabong za tegoroczne wsparcie.

Szampańska zabawa na podium Mistrzów Świata YouthSzampańska zabawa na podium Mistrzów Świata Youth


Teraz czas na wielkiego mistrza Roberta Bałdygę, który obronił tytuł Mistrza Świata FW Youth drugi rok z rzędu.

Ulli i Robercik - the lover boy :)Ulli i Robercik - the lover boy :)

Aloha! Jesteśmy już w Polsce po mega wyczerpujących regatach Mistrzostw Świata. Były to jedne w najtrudniejszych warunków w jakich przyszło mi się ścigać, bardzo trudna fala, która chodziła po akwenie w każdą stronę oraz wiatr, który kręcił i strasznie szkwalił.

Organizacyjnie było wszystko bardzo dobrze dopięte, oprócz sędziego na motorówce, które gadał co innego i robił co innego. Na takich regatach coś takiego nie powinno mieć miejsca - 5 minut przed startem sędzia decyduje się na zmianę flot!!!! Wyjazd do Tallina zaliczam za bardzo udany, udało mi się obronić tytuł z zeszłego roku. Poza tym cały sezon był dla mnie dobry – dobre starty na Allegro Cup w Łebie oraz w Pucharze Niemiec.

Na kolejne miesiące plany są dość ciekawe. Już za 2 tygodnie, lecę do Australii do Perth, gdzie będę pomagał w testach i projektowaniu nowych żagli Severne na kolejne sezony, a w wolny czasie zawitam zapewne do szkoły. Termin powrotu nie jest na dzień dzisiejszy ustalony, posiedzę tam aż mi się znudzi, a to może potrwać....więc wpadajcie!

Robert Bałdyga POL-18
Shell Direct Partner-Nikolaus, Quiksilver, Severne, Studio Tatuazu Underground, Sieplywa.pl

Michał Aftowicz - drugi w juniorachMichał Aftowicz - drugi w juniorach

Czas na drugiego Mistrza Świata, tylko w kategorii Junior - Maćka Rutkowskiego.

Jeśli o mnie chodzi to jestem bardzo zadowolony z obrony tytułu, a jeszcze bardziej z faktu, że wygrałem 10 z 12 wyścigów (pozostałe 2 klepnął Michał), a moja przewaga wyniosła 68 punktów. Jednym słowem wygrałem z odstawką, co mnie bardzo cieszy, gdyż w zeszłym roku były to tylko 2 punkty i niepewność do ostatniego wyścigu. Również moje piąte miejsce w klasyfikacji Youthów bardzo mnie cieszy, gdyż w zeszłym roku byłem 11 Youthem Polski, a co dopiero Świata. To wszystko pokazuje, że wysiłek całego sezonu i skupianie się na tej imprezie jako głównej imprezie przyniosło pożądany efekt w postaci tytułu Mistrza Świata FW Juniorów 2007.

Jeśli chodzi o moje plany na najbliższy czas to teraz chcę trochę więcej pływać slalomu i wave'u, ale również nie rozstawać się z formułą, w kontekście nadchodzących Mistrzostw Polski Juniorów i Youthów, a później we wrześniu MP seniorów. Mam teraz również plan ostro przetrenować slalom do nadchodzącego PWA na Sylcie. Po Sylcie jest pomysł na kilka ostrych dni w Klitmoller, o ile będzie prognoza na wiatr i fale. Również jeśli uda się jeszcze kilka razy przed Syltem popływać wave i opanować tricki nad którymi teraz pracuje, postaram się o dziką kartę do wave'u na Sylcie. Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie.

Kończymy sezon w Polsce Mistrzostwami Polski Slalomu i Speed, gdzie w zeszłym roku byłem raczej zaskoczeniem (3 miejsce w seniorach) - teraz postaram się udowodnić, że to nie był przypadek ;). Z dalszych planów to na pewno zimowy trip na Cabo Verde na sesje zdjęciowe i może w końcu filmowe. No i oczywiście ostry wave i slalom.

Maciek Rutkowski POL-23
Exocet, Columbus, Infinity, Hydrosfera, Hurricane, Deemeed

Rzut Magolem - nowa konkurencja na mistrzostwach świata :)Rzut Magolem - nowa konkurencja na mistrzostwach świata :)


Przy okazji zawodów w Tallinie wynikło też kilka kwestii dotyczących przyszłości klasy FW. Starboard i jego przedstawiciel, ostro forsują pomysł zwiększenia limitu długości fina do 75cm. Żaden z zawodników nie jest za, gdyż to spowodowałoby kolejne zakupy stateczników, kolejne testy różnych modeli itp. Oprócz tego wyszły na jaw przyszłoroczne terminy. Mistrzostwa Świata Seniorów, które odbędą się w Portugalskim Portimao we wrześniu. Po raz pierwszy będą miały miejsce Mistrzostwa Europy Juniorów, Youthów i Masterów w sierpniu na południu Francji. No i hit sezonu – MŚ Juniorów Youthów i Masterów 2008 w Peru od 26 grudnia 2008 do 2 stycznia 2009! Zapowiada się ciekawie.

sieFotografuje

Bogo

Źródło:

Foto : http://event.extreme.ee
top