04.08.2016
Mity windsurfingowe: Silny czy słaby wiatr?

Mr. Wavecamp, czyli Maciek Kapuściński bierze się za mity windsurfingowe.

MIT windsurfingowy nr 1:

Najlepszy do nauki windsurfingu jest słaby wiatr.

Pamiętacie w którym momencie złapaliście „bakcyla” na pływanie na desce? Prawdopodobnie stało się to podczas pierwszego ślizgu. Deska rozpędziła się do dużej prędkości, dziób wynurzył się z wody, a Wy krzyczeliście z radości i przerażenia w jednym.

Jeżeli jesteś sprawną lub w miarę sprawną osobą, to najlepszy na błyskawiczne postępy na początek będzie taki mix: silny wiatr płaska jak stół woda płycizna profesjonalna opieka trenerska.

Windsurferzy często zazdroszczą kitesurferom, że omija ich etap nauki pływania wypornościowego – ten najmniej emocjonujący i dla wielu najtrudniejszy. A gdyby ten etap skrócić? Gdybyśmy za priorytet obrali sobie pływanie ślizgowe?

Na zdjęciu widzicie Marysię. Przyleciała z nami na Karpathos w czerwcu. Wcześniej stała na desce kilka godzin (bez większych sukcesów). Po tygodniowym, bardzo intensywnym szkoleniu (5 godzin dziennie wieczorna analiza video), Marysia nauczyła się szybkich zwrotów przez sztag, przeszła z wielkiej deski typu „beginner” na freestyle/wave 106 litrów, dorzuciła umiejętność pływania w ślizgu w dwóch strapach i trapezie i dodała wisienkę na torcie: start z wody. I to nie jest żart:)!

Marysia jest jednym z przykładów na to, że jeżeli od samego początku nauki silny wiatr będziemy traktować jako sprzymierzeńca, a nie przeciwnika, to sukces jest na wyciągnięcie ręki. Na kolejnym wyjeździe Marysia poprawi swoją pozycję na halsie i ustanie swoją pierwszą rufę w ślizgu (innej opcji nie widzimy;)).

Przy okazji warto obalić kolejny mit: wyjazdy Wavecamp są tylko dla zaawansowanych. Większość Wavecampów jest dla wszystkich tylko po prostu początkujący błyskawicznie stają się zaawansowani…

Zostały ostatnie miejsca na wrześniowe turnusy na Karpathos. Więcej informacji pod linkiem:

http://wavecamp.pl/karpathos-wrzesien-2016,lp,199.html

Szkolić się będą zarówno osoby początkujące, średniozaawansowani jak i instruktorzy windsurfingu (posezonowe doszkolenie techniczne).

Maciek

top