06.10.2016
Kenia z Agnieszką

Jambo Wszystkim! Na początek parę słów o mnie!

Od jakiegoś czasu podróżuję po świecie, pływam na kite oraz uczę początkujących jak zrobić pierwsze ślizgi na kajcie. Razem z Kitemotion.pl organizuję również wyjazdy w różne egzotyczne miejsca. Niedawno wróciłam ze Sri Lanki, gdzie po raz kolejny spędziłam prawie całe lato pływając i poznając okoliczne spoty. Dotychczas odwiedziłam już takie miejsca jak Tajlandia, Grecja , Sri Lanka, Egipt, Wenezuela oraz opisaną poniżej Kenię. Ponieważ spot na miejscu jest fantastyczny, postanowiłam pokazać jak wygląda życie na miejscu i warunki na spocie. Mam też kilka przydatnych informacji o kraju, oraz cenne wskazówki, które ułatwią planowanie urlopu w jednym z piękniejszych miejsc Afryki!

Kenia jest krajem położonym w Afryce Wschodniej, nad Oceanem Indyjskim i należy do bogatszych państw afrykańskich. Dzięki obecności wielu kultur, jest tu bardzo różnorodnie - każdy znajdzie coś dla siebie. Turystów kusi nie tylko turkusowy kolor najcieplejszego na świecie oceanu, ale także niesamowite bogactwo raf koralowych. Kenia jest znana głównie z safari, które noszą miano najlepszych na świecie. Od lat ludzie przyjeżdżają tutaj "wygrzać się "na plaży w cieniu palm kokosowych, a następnie ruszyć z kamerą w poszukiwaniu "wielkiej piątki" i zobaczyć z bliska to, co na co dzień ogląda się w National Geographic. Sama odbyłam takie safari w jednym z popularniejszych parków Kenii i zdecydowanie polecam.

Kenia zamieszkana jest przez aż 42 plemiona różniące się od siebie pod wieloma względami. Wszystkie plemiona mają swój odrębny język, wiarę, kulturę i tradycję. Najbardziej popularne jest plemię Masajów i Kikuju, które zamieszkują także okoliczne wioski nieopodal plaży Diani, gdzie znajduje się polskojęzyczna baza kite. Wielokrotnie spotkacie tu wesołych i "kolorowych" Masajów na plaży, którzy po długich rozmowach i sesjach fotograficznych spróbują sprzedać Wam pamiątkowe bransoletki lub ręcznie robione wisiorki do kluczy.

Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień - marzec. Pora deszczowa występuje dwukrotnie w ciągu roku: tzw. krótka (od października do końca listopada) oraz długa (od marca do maja). Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu.

Od niedawna Kenia coraz częściej pojawia się w mediach w kontekście kitesurfingowym. Doskonałe warunki wiatrowe i dobra infrastruktura przyciągają kitesurferów z całego świata, dzięki czemu miejsce się rozwija. Przejedźmy jednak do konkretów czyli tego co kitesurferów interesuje najbardziej:

Warunki na spocie - czyli gdzie jest ten wiatr?

W okresie od grudnia do końca lutego na miejscu wieje monsun Kaskazi, który jest gwarancją pewnego pływania. Wieje codziennie, zaczyna się o godzinie 11 rano i wieje od 18 do 24 węzłów o niezmiennym kierunku z północnego wschodu. Z dziewczynami używamy z reguły latawców w rozmiarze 7m2 - 10m2 , a faceci 9m2 - 12m2. Dzięki temu, że wieje side onshore, wiatr jest równiutki jak z suszarki i o właśnie takiej temperaturze.

Plaża Diani na której znajduje się nasza szkoła jest zdecydowanie najpiękniejszą plażą w Kenii. To aż 40km wybrzeża pokrytego śnieżnobiałym piaskiem o pudrowej konsystencji. Woda w okresie od grudnia do marca nagrzana jest aż do 28 stopni co daje ogromny komfort pływania i uczenia się bez użycia pianek. Błękitna i przejrzysta woda zachęca także do porannego nurkowania z rurką w poszukiwaniu wielkich żółwi morskich, rozgwiazd i delfinów, które można spotkać tuż za rafą koralową.

Spot kitesurfingowy przed szkołą jest łatwy do nauki, a także treningu freestyle. Ze względu na płytką wodę przy odpływie pływa się w wodzie "do pasa". Niski stan wody, to także bardzo płaska woda, więc nawet najbardziej wybredni nie będą mogli narzekać na czop.

Podczas przypływu woda pokrywa większość plaży, jest głebiej i powstaje małe zafalowanie. Na pobliskiej rafie tworzy się wtedy idealna fala do nauki. Głęboka woda i powiększająca się wraz z przypływem fala to idealne warunki do pływania strapless. Co bardzo ważne, to nawet podczas sezonu świątecznego, kiedy na miejscu jest najwięcej turystów, spot pozostaje niezatłoczony, ponieważ wciąż jest to mało znane miejsce.

Wszystkich zainteresowanych wyjazdem do Kenii zapraszam do kontaktu ze mną: kontakt@kitemotion.pl W razie możliwości będę wszystkim odpisywać i pomogę zorganizować fajny wyjazd w to nieoczywiste miejsce.

Kilka przydatnych informacji:

Prócz języka Suahili, wielu gwar i dialektów Kenijczycy mówią bardzo dobrze w języku angielskim, co zdecydowanie ułatwia komunikację. Walutą kraju jest szyling kenijski - nie ma problemów z wymianą waluty na miejscu, a kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych. Planując urlop w Kenii nie możecie zapomnieć o niezbędnej wizie pobytowej! Wizę wyrabia się na lotnisku tuż po wylądowaniu lub online z odpowiednim wyprzedzeniem. Koszt Wizy to około 50$ jednorazowo. Jeżeli planujecie przylot z dziećmi radzę wybrać się do przychodni medycyny tropikalnej i zadbać o odpowiednie szczepienia.

Transport z lotniska w Mombasie na plażę Diani i okolice to około 1-1,5h. Obowiązuje ruch lewostronny, więc trzeba uważać. Początkującym kitesurferom radzę spakować buty ochronne ponieważ zdarzają się jeżowce, nie ma ich dużo, ale jak powszechnie wiadomo "przezorny zawsze..."

Relacje ze wszystkich wypraw Agnieszki, oprócz na Sieplywa, możecie znaleźć na jej profilach na facebooku: Kitemotion. Jeśli chcielibyście pojechać z nią na wymarzonego surf tripa, wystarczy napisać, a na pewno pomoże. Kenia, Sri Lanka, a może Wenezuela? Wybór należy do Was.

sieFotografuje

Kuba

top