13.09.2017
Airton Cozzolino Mistrzem Świata Wave 2017

Strapless kitesurfing już na dobre wszedł do "mainstreamu" kitesurfingowego. W tym roku "wave'iarze" po raz kolejny udowodnili, że potrafią świetnie zorganizować cały tour, urozmaicając eventy stawiając zarówno na jazdę na fali i freestyle. Tegoroczny finał został rozegrany na Mauritiusie, na słynnym spocie One Eye. Nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca, żeby uzyskać ostateczne wyniki Pucharu Świata. Mimo że w tym roku na wyspie wiatru trochę brakuje, organizatorom udało się wstrzelić w idealny termin. Przez cały event fali i wiatru nie zabrakło.

Nieznany format video.

Ostatni dzień zawodów rozpoczął się od ćwierćfinałów. Od początku było wiadomo, że główna walka, tak samo jak od paru lat rozegra się pomiędzy Airtonem Cozzolino i Matchu Lopesem. Nikt nie spodziewał się, że żaden z nich nie dotrze do finału. W ostatnim pojedynku tego dnia zmierzył się Keahi de Aboitiz i Sebastian Ribeiro. Ten pierwszy po raz kolejny pokazał, że jest niezwykle groźny, zwłaszcza pływając backside. Jego bardzo mocne haki na szczycie fali zrobiły piorunujące wrażenie, dzięki czemu wygrał te zawody i wywalczył trzecie miejsce w całym tourze, spychając na czwarte miejsce Paulino Pereirę.

Airton i Matchu, koledzy z Cabo Verde spotkali się w mini finale, który tak naprawdę nie miał żadnego znaczenia. Już przez pojedynkiem było wiadomo, że Mistrzem Świata zostanie Airton. W ostateczności mini finał wygrał Matchu. Nie ujmując jego umiejętnością, widać było, że jego konkurent wypadł z rytmu, tak jakby interesowało go tylko zwycięstwo całkowite. Cozzolino trzykrotnie zwodował latawiec, tracąc szansę na nawiązanie walki z punktującym Lopesem.

Wszystko wskazuje na to, że wave będzie tylko zyskiwał na popularności. U nas też coraz więcej osób pływa na deskach surfingowych, pojawiając się na każdej prognozie nad morzem. Z jednej strony oznacza to tłok, ale z drugiej to zawsze raźniej popływać z kimś razem. W październiku rusza okno oczekiwania na odpowiednią prognozę, żeby rozegrać zawody Baltic Kite Wave Jam - swoiste Mistrzostwa Polski pływania wave. Do zawodów już zamknięto zapisy, kwalifikując 48 zawodników. Kto zwycięży? O tym przekonamy się już w przyszłym miesiącu.


sieFotografuje

Kuba

top