24.02.2017
Surf to Fly Winter Cup 2017 - podsumowanie

Szkoła Surf to Fly we współpracy z International Snowkiting Federation dbając o rozwój i promocję snowkitingu po raz drugi zgromadziła pasjonatów zimowego kitesurfingu w Giżycku na wspólnym lataniu i rywalizacji (tak było rok temu Surf to Fly Winter Cup 2016 ).

Zawody Surf to Fly Winter Cup od pierwszej edycji mają formę półamatorską i są otwarte na wszystkich potrafiących poruszać się z kajtem po śniegu :). Od drugiej połowy stycznia bieżącego roku organizatorzy czekali w gotowości na sprzyjające warunki śniegowe i wietrzne w weekend, by móc rozegrać zawody w optymalnych warunkach. Cierpliwość ta została wynagrodzona i warunki dopisały w sobotę 11ego lutego 2017, kiedy to do Giżycka do nowoczesnego portu Ekomarina przyjechało 13 entuzjastów snowkitingu z całego kraju (Warmia, Mazury, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Stronie Śląskie), by móc oddać się wspólnej pasji do zimowych odlotów, a do tego poczuć dreszcze emocji towarzyszące rywalizacji oraz spędzi miło czas na integracji :).

Zawody po godz 10.30 rano oficjalnie otworzył, doceniając swoją obecnością wydarzenie, burmistrz miasta Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. Następnie po omówieniu trasy wyścigów, zasad rozgrywania konkursu lotów, oraz procedury startowej i podaniu harmonogramu imprezy przez sędziego głównego i dyrektora zawodów Grzegorza Kucieńskiego, zawodnicy ruszyli na zaśnieżoną taflę Niegocina – jednego z największych jezior w Polsce, by rozpocząć przygotowania do startu.

Konkurencja Racing rozpoczęła się tuż przed godziną 12.00. Zostały rozegrane 4 wyścigi (najgorszy wyścig w końcowej klasyfikacji został dorzucony). Trasa wyścigów obejmowała dwa okrążenia, w tym kursy na wiatr i z wiatrem. Jeden wyścig trwał od 10 do 15 minut i jak się okazało ku zaskoczeniu niektórych uczestników, wymagał pewnej kondycji :). Konkurencję Racing ski wygrał bezkonkurencyjny kolejny raz (wygrał również w ubiegłym roku) Andrzej Stawicki latający na Flysurferze, drugie miejsce zajął Paweł Siwik na na trzecim miejscu podium stanął Marcin Rekiel (miał tyle samo punktów co Paweł i takie same miejsca: dwa drugie i dwa trzecie, więc o rozstrzygnięciu zdecydował ostatni wyścig, w którym Paweł był przed Marcinem). W konkurencji Racing snowboard najszybszy był Dominik Mytkowski a na pozostałych miejscach podium uplasowali się Giżycczanie Jacek Jakimowicz i Adam Lewandowski (również mieli tyle samo punktów ale Adam miał gorszą „odrzutkę”).

Po godzinie 13.30 po rozegraniu wszystkich zaplanowanych wyścigów nastąpiła przerwa na gorący posiłek, który już czekał na lodzie na uczestników dzięki znakomitej organizacji imprezy, którą uczestnicy doceniali zarówno w pierwszej jak i tegorocznej edycji.

Po obiedzie po godz 14.00 rozpoczął się konkurs lotów, najdłużej fruwającym snowkiterem okazał się Andrzej Stawicki z czasem 5,23s. Drugi był Dominik Mytkowski (3,51), obaj startowali na Flysurferze, a a na trzecim miejscu podium znalazł się reprezentant Giżycka Przemysław Sikora z czasem 2,92. Na wyróżnienie zasługuje również Daniel Łukasiewicz, który tego dnia zdecydował się na pierwsze w życiu skoki i udało mu się uzyskać czas 1,86 s. Gratulujemy odwagi! Przykład Daniela niech będzie inspiracją i zachętą do coraz liczniejszego udziału w imprezie Surf to Fly Winter Cup wszystkich pasjonatów snowkitingu bez względu na poziom zaawansowania.

Po konkursie lotów chętni skorzystali ze znakomitej możliwości testowania latawców firmy Flysurfer a na brzegu w porcie Ekomarina na uczestników już czekały kiełbaski z grilla, gorąca herbata i kawa. Organizatorzy po rozegraniu zawodów i złożeniu trasy, korzystając z wciąż sprzyjających warunków do snowkitingu, jakie panowały przez cały dzień na Niegocinie, również udali się polatać i przetestować latawce Flysurfera. Zeszli z jeziora już po zachodzie słońca :).

Oficjalne zakończenie zawodów odbyło się w porcie Ekomarina po godz 19.00. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji i klasyfikacji zostali uhonorowani oklaskami, otrzymali puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez MOSiR Giżycko, Airman.pl, sklepozone.pl. W drodze losowania, nową deskę SU-2 Prorider Cl 136/41 otrzymał Marcin Rekiel a latawiec DP Trainer Andrzej Stawicki. Nie zabrakło wzajemnych podziękowań za bardzo dobrą organizację imprezy, zaangażowanie (organizatorzy przyjechali ponad 700 km by zrealizować zawody) i przybycie zawodników, po czym większość zgromadzonych zawodników i osób towarzyszących udała się na integrację do Restauracji w Ekomarinie.

Zawodom towarzyszyła fantastyczna atmosfera będąca wynikiem m.in. pasji, którą podzielają ludzie uprawiający SNOWKITING ! Dziękujemy za wsparcie organizacji imprezy naszym partnerom: MOSiR Giżycko, kierownikowi portu Ekomarina Giżycko – panu Darkowi Klimaszewskiemu i naszym sponsorom: firmie Su-2, Airman.pl, Skelpozone.pl i Yacht Serwis Sygnowski.

Do zobaczenia i wspólnego polatania za rok na Surf to Fly Winter Cup 2018, a wcześniej zapraszamy do Giżycka na Niegocin, ale w stanie ciekłym :),już w kwietniu w pierwszy wietrzny weekend odbędzie się tu drugi przystanek Surf to Fly Cup 2017 – zawody kitesurfingowe: http://surftoflycup.com/surf-to-fly-kitefoil-cup-2017/


sieFotografuje

Ekipa Surf to Fly

top