11.10.2015
Jak zbudować swojego kampera

Wyjazdy kamperami to piękna rzecz, ale niestety zakup dedykowanej fury to ogromny koszt. Alternatywą jest opcja adaptacji auta, które już posiadamy i dopasować wyposażenie do swojego budżetu. Mamy dla Was kilka rad, na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem projektowania. Jakby nie patrzeć, przestrzeń jest mocno ograniczona, więc nie ma tu miejsca na błędy.

Na początek należy wybrać odpowiednią podstawę. Auto nie może być zdezelowane i warto, żeby mogło przejechać jeszcze parę kilometrów. Im prostsze tym lepsze, bo takie zawsze będzie można naprawić samemu na poboczu, albo w miarę w dobrej cenie oddać do lokalnego majstra, u którego nie możemy liczyć na ceny "po znajomości". Diesel to oczywisty wybór, nawet jeśli jesteście proekologiczni, to oszczędność na paliwie w długiej trasie będzie zauważalna.

Planując wnętrze swojego domu na kółkach, warto pamiętać, że będziemy tam spędzać wiele godzin, a pogoda na zewnątrz nie zawsze musi sprzyjać. Fajnie jeśli poszczególne elementy będą spełniać więcej niż jedną rolę.

1. Wentylacja - uchylone okna często spełniają rolę, ale jeśli w aucie będzie spało więcej niż jedna osoba, to warto pomyśleć o czymś lepszym. Poza tym jeśli w nocy niespodziewanie zacznie padać, to okna lepiej trzymać zamknięte. Otwierany lufcik w suficie to opcja, w którą warto zainwestować.

2. Prywatność - przyciemniane szyby i zasłonki to opcja obowiązkowa. Spanie w niekoniecznie odosobnionym miejscu, zostawienie drogocennej deski, czy chociażby zaproszenie nowopoznanej koleżanki będzie dużo przyjemniejsze, jeśli nie będzie się trzeba martwić przechodniami.

3. Bezpieczeństwo - alarm i działający zamek to podstawa, ale jeśli będziecie mieli przy sobie więcej gotówki, to warto zainwestować w sejf, lub w gaz pieprzowy dla obrony przed niechcianymi gośćmi.

4. Ogrzewanie/izolacja - przed zabudową warto pokryć elementy specjalną folią, która nie rozpadnie się od wibracji. Farelka jest dobra, ale zużywa dużo prądu, który nie zawsze jest pod ręką. Ogrzewanie gazowe to niebezpieczna sprawa, dlatego warto się poradzić, tak nie mieć wątpliwości, kiedy będziemy zasypiać z włączonym piecykiem.

5. Spanie - łóżko musi być wygodne i wystarczająco duże. Aby zachować czystość warto pomyśleć o składaniu go, tak aby nie trzeba było po nim chodzić. Opcją idealną jest łóżko dachowe, ale taki patent jest dosyć skomplikowany. Materac warto zamieścić wystarczająco wysoko, żeby pod spodem można było schować np. deski, a jednocześnie korzystać z łóżka jak z dodatkowych miejsc siedzących.

6. Przechowywanie - im więcej tym lepiej, najlepiej w miejscach, które nie wymagają zbytniej kombinacji aby wydostać z nich schowane pakunki.

7. Gotowanie - podwójny palnik gazowy to obowiązek. W ten sposób da się ugotować większość znanych ludzkości dań. Zlew z pełną hydrauliką może być zbyt skomplikowany, ale pojemnik na brudne naczynia powinien wystarczyć. Lodówka samochodowa też się przyda. Fajnie jeśli można by ją podłączyć na gaz, aby nie zużywać cennej energii elektrycznej.

8. Nawadnianie - kąpiel to za dużo powiedziane, ale duży zbiornik z pompką się przyda do mycia owoców, zębów czy chociażby na "francuski" prysznic. Jeśli jesteście w stanie zmontować odpływ wody i mały zlew, to na pewno wielokrotnie Wam się przyda.

9. Prąd - dobra instalacja to konieczna inwestycja. Panele słoneczne i niezbędne adaptery mogą trochę kosztować, ale na pewno z przyjemnością odpalicie nocą lampkę czy naładujecie aparat, bez potrzeby zatrzymywania się w restauracji.

10. Obrotowe krzesła - bardzo przydatna opcja zwiększająca miejsce życiowe. Trochę kosztuje i ogranicza regulację fotela, dlatego na początek warto zainwestować w przynajmniej jeden fotel.

Kuba

top