28.02.2014
Twój poradnik dobrego instruktora! Podsumowanie

Po ostatnich dwóch artykułach przyszedł czas na podsumowanie tego co powinno charakteryzować dobrego instruktora. Oczywiście proszę nie traktować tego, że "instruktor musi taki być" albo że instruktor musi być blondynem czy nie bo to nie odnosi się do naszego tematu. Cieszę się, że Wasze komentarze skupione były na części merytorycznej i za to wielkie dzięki. Szurgot wspomniał o poziomie szkolenia na obozach i tym, że klepie się lekcje bez względu na warunki wiatrowe. Dlatego dobry instruktor nie bierze udziału w pogoni za kasą, stąd punkt troska o kursanta i jego postępy. Wielu z Was pisało o poziomie pływania samych instruktorów - nie będę pisał tu jakie jest minimum bo to moje subiektywne zdanie, lecz można powiedzieć jedno - dobry instruktor powinien być opływany i świetnie sobie radzić w każdych warunkach na spocie na którym naucza. Obozy tego nie zapewniają ? Trudno aby zapewniały w miejscach gdzie termiki nie ma - dlatego doskonalenie własnych umiejętności nie może być obce. Oczywiście temat kasy też się pojawił - to temat rzeka i nigdy nie będzie wyjaśniony w 100%. Nie jest to problem świata windsurfingu , raczej po prostu całej ludzkości więc go tu pomijamy, oprócz wspomnienia powyżej o braku żądzy pieniądza na rzecz postępów.

Co więc jeszcze wyróżnia tego dobrego instruktora?

Cierpliwość

Cecha niezwykle istotna zwłaszcza od strony kursanta. Nikt przecież nie chce stać w wodzie i słuchać wrzasków wkurzonego instruktora, który chciałby żeby kursant w mig pojął to co przecież wydaje się oczywiste (pozdrawiam moją Kasię:D).
Tak, czasem niektórzy muszą zobaczyć/usłyszeć/powtórzyć pewną czynność 10-100 razy aby coś pojąć. Dobry instruktor o tym wie i na spokojnie powtórzy, a jak cel zostanie osiągnięty to idzie dalej.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Elastyczność

Wspomniane przez Picie. Bardzo przydatna choć trudna do nabycia cecha. Wymaga odpowiedniego zmysłu intuicji lub doświadczenia. Dobry instruktor nie działa według sztywnego szablonu. Każdy jest inny więc dobry instruktor wychodzi poza schemat i szuka innego sposobu, który szybciej zadziała na drodze progresu. Elastyczność to dopasowanie się do kursanta - jego umiejętności, nastroju, potrzeb, lęku. Trzeba być dobrym obserwatorem, dobrze oceniać możliwości ucznia. Pozwoliłem sobie zacytować wypowiedź. Nic dodać, nic ująć !

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Wyobraźnia

Skill ewidentnie przydatny w szerokim pojęciu. Warto ją mieć ze względu na bezpieczeństwo, inwencję twórczą podczas wymyślania kolejnych ćwiczeń, przedstawiania obrazowego tego czego nauczamy. Pozwala na wyprzedzanie o parę kroków tego co kursant będzie wykonywał i jak to będzie wykonywał.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

1. Charyzma
2. Posługiwanie się językiem kursanta
3. Techniczna znajomość tematu
4. Troska o kursant i jego postępy
5. Doskonalenie własnych umiejętności
6. Szacunek
7. Cierpliwość
8. Elastyczność
9. Wyobraźnia

W sumie uzbierało się 9. niezwykle istotnych cech. Uważam, że dobry instruktor doskonale je zna i pamięta o nich podczas prowadzenia lekcji. Podobnie do tych co aspirują do tych najlepszych. Czy to jedyne ? Na pewno nie, nie pisałem tu o rzeczach względnie oczywistych - takich jak kultura osobista, punktualność, schludność, strój - bo dżentelmeni o takich sprawach nie muszą mówić.

Mam nadzieję, że artykuł trafi do obu stron - zarówno instruktorów jak i kursantów. Zapraszam do dalszej dyskusji. Może Wy macie pomysł na kolejny temat, który pozwoli wpłynąć na jakość polskiego windsurfingu. Wszyscy jesteśmy jego częścią
i każdy może dołożyć do tego swoją cegiełkę. Wpierajmy polski windsurfing !

Git

Źródło:

Komentarze na www.sieplywa.pl
top