20.02.2014
Twój poradnik instruktora vol.02

Bardzo się cieszę, że artykuł spotkał się z odzewem - jak widać temat jest bardzo potrzebny, myślę że bardziej niż kiedykolwiek. W oparciu o wasze komentarze chciałbym kontynuować to co charakteryzuje dobrego instruktora. Temat jest poruszany właśnie po to aby uświadomić tych co będą się uczyć i tych co mają zamiar uczyć w przyszłości. Nie jest mi znany charakter wspomnianej ustawy o deregula...coś tam - lubię pływać i uczyć na desce, tak po prostu. Chciałbym żeby poziom nauczania w szkołach polskich był jak najlepszy. Ot co. Dobra, oto kolejne cechy dobrego instruktora

Troska o kursanta i jego postępy

Nie da się ukryć, że praca instruktora to przecież praca, która przynosi dochody. Natomiast mania pieniądza nie zasłania dobremu instruktorowi tego co jest najistotniejsze w jego pracy. Otóż jest to progres kursanta i przyjemność z uprawiania sportu. Wie, że robienie lekcji za wszelką cenę jest bezcelowe, ze względu na mały progres oraz zerową przyjemność klienta. Musimy pamiętać o tym, że to może przecież zniechęcić do dalszej nauki, nie wspominając o niechęci do nas jako wyzyskiwaczy. Jak jesteśmy dobrzy w przekazywaniu wiedzy, jaramy się postępem kursantów i staramy się przekazać naszą pasję, to przecież budujemy swoją markę i niejeden raz osoby będą kierowane do nas z polecenia. Nawet jeżeli inni robią inaczej, to przypomnę że nie należy równać do dołu tylko do góry !

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Doskonalenie własnych umiejętności

Dobry instruktor po ukończeniu kursu nie siada na laurach i uważa, że jest mistrzem świata, tylko wie że przed nim masę pracy i długa droga do zdobycia odpowiedniego doświadczenia. Ale to przecież nic złego, przez lata nauczania odkrywa coraz to lepsze i ciekawsze sposoby dotarcia do umysłu kursanta i ukazanie mu najlepszej drogi do uprawiania sportu. To również się tyczy jego umiejętności technicznych. Uważam, że to odzwierciedla czym tak naprawdę jest dla niego windsurfing, czy to maszyna do zarabiania pieniędzy czy pasja. Nie ogranicza się również do liniowego nauczania, gdzie codziennie powtarza jak katarynka w kółko to samo. Idzie w zaparte i poprzez doskonalenie siebie jest w stanie nauczać coraz to bardziej wymagających ewolucji. Nie zapominajmy że Hel to nie tylko plaża i lekki wiaterek. To co, że lekcje ślizgowe zdarzają się rzadziej... ale się zdarzają i to jest górna pólka do której się dąży. Nasze umiejętności często podlegają ocenie kursantów - wiele osób wybiera tego "dobrze pływającego" (lub pływającej!)

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Szacunek

To bardzo ogólne pojęcie. Odnosi się tutaj do kilku aspektów. Po pierwsze wspomniany wyżej szacunek do kursanta. Dobry instruktor naucza innych tak jak gdyby on chciał być nauczany - bardzo proste. Po drugie szacunek dla doświadczonych instruktorów. Nie chodzi tu o to aby im buty nosić, chodzi o wykazanie chęci nauki od nich tego jak oni "to" robią. Oni mają za sobą lata doświadczenia i warto z niego korzystać. Tak, praktyki to na pewno za mało - ale nikt nie zarządzi 6-cio miesięcznych praktyk. To instruktor sam powinien praktykować z tymi doświadczonymi instruktorami. Nigdy nie zaszkodzi zapytać, poprosić o poradę - nie zapominajmy że nie jesteśmy mistrzami świata i nie ma głupich pytań : ) I ostatnie, to szacunek dla samych siebie - odnoszę się tutaj do oskarżeń do tych słabych szkół. Z szacunku dla siebie dobry instruktor albo tam nie idzie pracować - albo idzie i podwyższa poprzeczkę próbując pozytywnie wpłynąć na jakość wykonywanej pracy tej szkoły. Trudność polega na tym, że napięcia w szkole często są przenoszone na klientów - a oni przecież przyszli popływać i czerpać przyjemność z tego. Nie wciągajmy ich w niepotrzebne gierki

Artykuł jest jak najbardziej subiektywny. Oparty na Waszych komentarzach, moich obserwacjach i doświadczeniu. Jakie kolejne cechy powinny wyróżniać dobrego instruktora według waszej oceny ?

Przypomnę, że poprzednio zostały opisane :

1. Charyzma
2. Posługiwanie się językiem kursanta
3. Techniczna znajomość tematu

Git

top