24.11.2013
MS Kiterace - ostatni dzień finałów

Kings bay, Boao - Hainan ChinyKings bay, Boao - Hainan Chiny


Ostatni dzień ścigania w grupach finałowych przyniósł piękną słoneczną pogodę i słaby wiatr o sile 14węzłów, który w ciągu dnia spadł do 7. Leniwe przygotowania do wyścigów nie zapowiadały trzesienia ziemi, które nastąpiło w wynikach po 4 rozegranych wyścigach. Do głosu doszli Ci, którzy preferują słabszy wiatr i ściganie na większych latawcach, a słabowiatrowe stateczniki mają dobrane perfekcyjnie. System rozgrywania zawodów kiedy pierwsze dwa dni, czyli 8 gonek sprowadza się do 2 wyścigów, które już po kolejnych 8 wyścigach mogą zostać odrzucone w rywalizacji po nowym podziale pozwala na rewolucje. Co oznacza to w praktyce ? Do złotej grupy możemy awansować z odległej pozycji w 3 dziesiątce, ale to nie przekreśla naszych szans na zwycięstwo jeżeli następne 8 wyścigów popłyniemy lepiej niż inni.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Boleśnie odczuł to dziś Tomek Janiak (Blue Cash, RRD, N+1), który po 3 dniach świetnego ścigania, zaliczył dziś słabszy dzień i spadł z 8 na 16 pozycję. Tym samym Niebrzydki wypadł z pierwszej 10 i nie wystąpi dziś w Wielkim finale. Na otarcie łez Tomkowi pozostanie walka o złoty medal w kategorii Masters. Błażej Ożóg też nie zaliczy tego dnia do najbardziej udanych, ponieważ zaliczył trzy najgorsze wyniki, co w przypadku tak małych różnic punktowych w czołówce oznaczało spadek z 5 na 6 pozycję. Najlepiej z naszej ekipy pływał Maks Żakowski, który przez cały sezon 2013 pokazywał swoją szybkość w słabszym wietrze. Maks po pierwszym słabszym (19), drugim średnim (8) wyścigu zaliczył dwa razy trzecie miejsce, dzięki czemu awansował z 12 na 8 pozycję.

Błażej Ożóg czwarty przed ostatnim dniem w kategori U21Błażej Ożóg czwarty przed ostatnim dniem w kategori U21

W pierwszych dwóch wyścigach dnia niekwestionowany leader Johnny Heineken przypływał w czołówce, ale w dwóch kolejnych ubiegłoroczny mistrz zaliczył wtopy, które prawdopodbnie przekreśliły jego szanse na złoty medal. 19-letni Niemiec - Florian Gruber pływał bardzo równo i przy słabej prognozie na niedziele ma bardzo duże szanse na złoto. Na nieszczeście dla naszego Błażeja rewelacyjne dwa wyścigi zaliczył Maxime Nocher, który przeskoczył Polaka o 4pkt i zepchnął go na czwarte miejsce w kategorii U21.

Maks Żakowski (Blue Cash, Ozone, Tema Vento)Maks Żakowski (Blue Cash, Ozone, Tema Vento)

Klasyfikacja pierwszej czwórki kobiet pozostała bez zmian, choć Steph Bridge urwała jeden wyścig liderce - Erice Heineken. Dwa drugie miejsca zaliczyła Elena Kalinina, która również preferuje słaby wiatr. Tak jak pisaliśmy wczoraj prawdziwa walka toczy się o 5miejsce, bo dziewczyny na pozycjach 5-8 dzielił jeden punkt. Ósma po trzecim dniu Aga Grzymska pływała błyskotliwie i teraz to ona zajmuje 5pozycję z 9pkt przewagi nad szóstą Astrid Berz.

Aga Grzymska (Ozone, KS Dobra Marina)Aga Grzymska (Ozone, KS Dobra Marina)

Przed nami ostatni dzień rywalizacji. Prognoza jest bardzo słaba więc nie wiadomo czy uda się rozegrać jakiekolwiek wyścigi. Nam zależałoby, aby Błażej miał szansę powalczyć z Maximem o brązowy medal U21, Tomek ciągle ma szansa na złoty medal w kategorii Masters. Maks z pewnością przy słabszym wietrze mógłby nawiązać do czołówki i podskoczyć do góry w klasyfikacji generalnej. Aga raczej nie ma szans na awans, ale po 3 miejscu w ostatnim wyścigu z pewnością chciałaby się jeszcze pościgać.

Wyniki po 4 dniu rywalizacji:
Gold Men after 8
Women after 14

Fred

Źródło:

www.kiteboardtour.asia, IKA Kiteboarding Asia
top