17.09.2013
Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie RS:X

W ostatnią sobotę, 14 września, zostały rozegrane Długodystansowe Mistrzostwa Polski w olimpijskiej klasie RS:X. Regaty pierwotnie miały odbyć się na jeziorze Tałty, jednak miejsce zostało zmienione nam mrągowski akwen, ze względu na utrudnienia w dojeździe z powodu Rajdu Polski. Na starcie stanęło około 40 zawodników z całego kraju.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Tego dnia pogoda Nas nie rozpieszczała. Padał deszcz, było mokro i nieprzyjemnie zimno. Wiatru było jak na lekarstwo, a prognoza nie przewidywała, aby miało się rozwiać. Uczestnicy musieli się wykazać wytrzymałością podczas jednego długiego wyścigu przez całe jezioro Czos przy około 3 węzłach.

O 12:30 puszczono procedurę startową dla męskiej części stawki, a 5 minut po nich wystartowały kobiety. Po około 2h, pierwsza na mecie wśród pań zameldowała się Hanna Zembrzuska (KS Centrum Żeglarskie Szczecin) , za nią Kamila Smektała (YKP Warszawa) i Klaudia Mańkucka (GKŻ Gdańsk).

Panowie musieli pokonać jezioro dwukrotnie, dlatego też czas ich wyścigu był nieco dłuższy. Jako pierwszy, na metę wpłynął Paweł Tarnowski (SKŻ Hestia Sopot) z czasem około 2h 30 min, za nim Arkadiusz Brzozowski (Baza Mrągowo) i Marcin Urbanowicz (SKŻ Hestia Sopot).

W czwartek rozpoczyna się ostatnia tegoroczna impreza z cyklu Mistrzostw Polski w klasie RS:X. Tym razem w Gdańsku - Górkach Zachodnich, zawodnicy będą rywalizować o tytuły Mistrzów Polski Seniorów.