05.08.2013
Podsumowanie MŚ klasy Techno293 w Sopocie

"To wspaniałe uczucie zostać Mistrzem Świata"- powiedział kilka minut po zakończeniu wyścigu złoty medalista.

Od 27 lipca do 3 sierpnia byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia, jakim były Mistrzostwa Świata klasy Techno293 Ergo Hestia Cup. Do Sopotu przyjechało 376 zawodników aż z 5 kontynentów. Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia gościł windsurferów z tak odległych zakątków świata, jak Singapur, Nowa Zelandia, Peru czy Izrael.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Podczas tygodniowych regat pod patronatem Pani Minister Joanny Muchy, pretendenci do tytuły Mistrza Świata zmagali się przy zmiennych warunkach atmosferycznych, wykazując doskonałą kondycję fizyczną oraz wytrzymałość psychiczną. Walka o złoto rozegrała się w kategoriach do 17 roku życia, do 15 roku życia, i w klasie techno293 Plus, w której startować mógł każdy surfer. Po przeprowadzeniu pierwszych 6 wyścigów zakończyły się eliminacje, a windsurferów podzielono na dwie floty finałowe - złotą i srebrną. Łącznie z sopockiego nadbrzeża można było podziwiać 12 wyścigów dla Techno293 i 13 dla Techno293 Plus, a zsumowane wyniki z każdego przeprowadzonego biegu w danej kategorii pozwoliły na wytypowanie złotych medalistów klasy Techno293.

Na oficjalnym otwarciu regat, Carlo Croce - prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej- zwrócił się do zawodników z prośbą, aby "przede wszystkim odpoczęli, dobrze się bawili i zdobywali nowe przyjaźnie, bo na wygrywanie... przyjdzie jeszcze czas!" Niektórzy z zawodników nie posłuchali tych rad, i 3 sierpnia 2013 stanęli na podium.

"Jeszcze nie wierzę w to, że jestem mistrzem"- powiedział Elemeleh Ofek, reprezentant Izraela, mistrz świata Techno293 chłopców do 17 roku życia" - to niesamowite doświadczenie. Na ostatnich mistrzostwach świata byłem piąty. Przez dwa lata bardzo ciężko trenowałem. To wspaniałe uczucie" - mówi zawodnik, który jeszcze chwilę temu niesiony na rękach Izraelskiego zespołu, wymachiwał niebiesko-białą flagą.

"Mało brakowało..." - śmieje się natomiast szczęśliwa Elfutina Stefania. To właśnie Rosjanka wyszła z wody owinięta narodową flagą, wśród okrzyków tryiumfu i radości." Jestem szczęśliwa, choć bardzo ciężko było pokonać zawodniczkę z Hong-Kongu i Wielkiej Brytanii"- mówiła mistrzyni świata.

Drugie miejsce i tytuł wice mistrzów wywalczyli Francuz Pouliquen Oel (54 pkt) oraz Chinka Ma Kwan Ching ( 25pkt). Brązowy medal trafił do Białorusina Tsirkuna Mikity ( 77 pkt) i Brytyjki, Wilson Emmy (33 pkt).

Wśród zawodników walczących w kategorii do 15 roku życia zasłużone złoto wywalczył Izraelczyk Cohen Yoav, zaś mistrzynią świata młodszych windsurferów została Włoszka, Specjale Georgia. "Ciężko trenowaliśmy na te zawody. Chcemy je wygrać."- mówili pierwszego dnia zmagań japończycy. W klasie Techno Plus zawodnicy tego kraju zajęli całe podium, a złoto wygrał Takuya Uchizono(14 pkt).

A jak wypadli Polacy? Nasi reprezentanci, pomimo starań, zajęli pozycje poza czołówką. Najlepiej spisała się Magdalena Majewska, która zajęła 11 miejsce w kategorii do 15 roku życia. Martyna Mossakowska zajęła 20 pozycję wśród dziewcząt do 17 roku życia, zaś Mateuszowi Grochowskiemu należą się gratulacje za 26 pozycję.

Jeżeli zaś chodzi o gospodarzy... "Miejsce jest piękne. A ludzie pomocni i życzliwi"- komentował opiekun reprezentacji Indii. "Świetna organizacja, doskonałe miejsce i przygotowanie do mistrzostw. Ale pogodę mamy lepszą - w końcu jesteśmy z Grecji!" - żartował opiekun reprezentacji tego kraju. ... to można powiedzieć, że spisali się na medal. Złoty.