30.10.2010
GAASTRA IQ 2011 vs. MANIC 2011 - wrażenia z pływania

Ostatnio na rynku ukazały się dwie koncepcje żagli wave ze stajni Gaastry - Manic i IQ. Przeprowadziłem dwu dniowe testy tych żagli, w Karolinowie, dzięki udostępnieniu ich przez EASY SurfShop. Co prawda w warunkach do których według producenta nie zostały stworzone, jednak dobrze zapoznałem się z charakterem tych żagli i zaczerpnąłem trochę informacji od mojego ojca z którym zgłębialiśmy tajniki tych żagli. Również konsultacja z moim kolegą z Teamu Tabou&Gaastra Maćkiem Rutkowskim była bardzo pomocna.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Według producenta Gaastra Manic 2011 zaczerpnął trochę z IQ i faktycznie nowy Manic jest zauważalnie krótszy po maszcie niż wcześniejsze modele. Jego głowica również została rozbudowana, aby poprawić komfort pływania. W jednej chwili można w nim wyłączyć i włączyć ciąg, co na pewno przydaje się podczas radykalnych manewrów, a większy komfort jeszcze bardziej zachęca do ostrej jazdy. Manic jest świetny da wave i freestyle, ale IQ jest tym czego od dawna brakowało w palecie żagli Gaastry.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Thomas Traversa świetnie powiązał komfort z manewrowością. IQ jest sztywniejszy od Manica, ale wystarczająco miękki, żeby zachować manewrowość. Jazda na fali nigdy nie była łatwiejsza, a pływanie tak płynne. IQ przede wszystkim ma brzuszek, a to z pewnością ucieszy nie jednego. Ten żagiel cały czas ma Power, który częściej umyka Manic'owi. W gruncie rzeczy to dwa żagle wave, jednak każdy o bardzo subtelnie zmienionym charakterze.

Znany już Manic jest na rynku od 2006 roku. Na początku szczególnie ciekawa była jego szata graficzna, odróżniająca go od innych żagli, która znalazła wielu entuzjastów na całym świecie. Dziś zasadniczo Gaastra nie odbiega od swojego początkowego założenia. Nowe żagle stały się bardziej kolorowe i są znacznie łatwiejsze do rozpoznania niż wcześniejsze modele!

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Pierwsze Manici miały bardzo indywidualny charakter, świetną manewrowość i szybką reaktywność na każdy ruch, jednak bardzo nieokrzesany charakter, który krótko mówiąc nie dał się nudzić. Pływając na Gaastrze tamtego okresu trzeba było posiadać naprawdę dobrą technikę i szybko reagować na zmiany warunków. Powoli ten charakter był cywilizowany, Manic stał się bardziej wszechstronny i komfortowy. W Manicu na 2011 rok świetnie został połączony ten drapieżny charakter, z komfortową jazdą. Dalej jest to żagiel skręcający niemal że w miejscu, lekki w rękach, ale i szybki, zwinny, oraz bardzo reaktywny.

Jeżeli ktoś ceni sobie wykorzystanie żagla zarówno do Wave jak i Freestyle, ten żagiel będzie dla niego. Do Freestyle-u gwarantuje on dobrą stabilność, ale i szybką rotację. Nowy Manic nie szarpie przy większym wyluzowaniu go po bomie, szersza głowica dobrze absorbuje podmuchy. Dobrze sprawia się przy przeżeglowaniu, no i jak to Manic, daje dużo adrenaliny. Do Wave, dzięki sporej prędkości oferuje bardzo wysokie skoki i pełną kontrolę w powietrzu.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Aby dobrze rozszyfrować założenie projektantów Gaastry IQ, warto sięgnąć do samej nazwy. Ten żagiel faktycznie potrafi myśleć, czasem miałem wrażenie że sam układa mi się do warunków na wodzie. Prowadzić go można dosłownie dwoma paluszkami. IQ to przede wszystkim komfort pływania połączony z dobrym ciągiem i ku mojemu zaskoczeniu z bardzo dobrą manewrowością.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Łatwo w razie przeżaglowania odpuszcza wiatr. Wręcz termin przeżaglowanie, w przypadku IQ jest wielkim nadużyciem. Jego zakres wiatrowy jest naprawdę spory. Zachowuje się tak delikatnie, że prawie nie czuć nadmiaru wiatru, dalej da się go kierować dwoma paluszkami. Ponadto maksymalne odciążenie żagla daje bardzo szybkie wejście w ślizg, a widoczny brzuch nie pozwala tak szybko tego ślizgu utracić. Jest to, bez wątpienia, dobrą cechą do freestyle-u, szczególnie przy dolnym zakresie wiatrowym. Przy mocniejszym wietrze czułem nadmiar mocy, co delikatnie przeszkadzało w wybiciu. Ten żagiel szczególnie przypodoba się cięższym riderom, ze względu na jego dobry ciąg, ale i wrażenie lekkości.

Sieplywa.pl - Windsurfing, Kitesurfing i Surfing w najlepszym wydaniu

Również kobiety nie będą chciały schodzić z wody pływając na tym żaglu, głównie ze względu na maksymalny komfort i lekkość. Jednak nie zapominajmy o głównym założeniu IQ, czyli wave. Żagiel dzięki dobremu wyważeniu, lekkości (4 listwy już od rozmiaru 5.0) i dobrej manewrowości, świetnie sprawdzi się podczas wave sailingu. Jest to bardzo dobry żagiel, gdy główną siłą napędową jest fala i do tego głównie został stworzony. Dzięki głębszemu profilowi na pierwszej i drugiej listwie, dobrze absorbuje nierówny wiatr, a wprowadzenie go w ślizg jest równie proste, co zrobienie sobie kanapki:) Gdy wiatr staje się trochę bardziej porywisty, a fala już nie tak idealna, IQ dalej płynie komfortowo. Koncepcja IQ naprawdę działa, wystarczy poddać się jego działaniu, a on sam ustawi się odpowiednio do wiejącego wiatru. Zapewne kształt, lekkość, ale i również zaskakująco duży twist (firana), przy niewielkim wybraniu wpływają na tak doskonałe właściwości tego żagla.

Tekst: Karol Politański (Easy SurfShop, Gaastra, Tabou, Hotis.pl),

Współpraca: Leszek Politański (Easy SurfShop),
Maciek Rutkowski (Gaastra, Tabou, Easy SurfShop

Foto: Grzegorz Korwin-Kochanowski, Leszek Pietrzyk

Maciek

top