19.04.2019
Nowa polska organizacja kiteboardingu

Tekst sponsorowany

EDIT: Na prośbę Tomka Chmielińskiego, usunęliśmy najbardziej kontrowersyjny fragment artykułu dotyczący systemu kwalifikacji. - redakcja Sieplywa


Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym poinformować o nowościach w 2019 roku na polskim rynku kitesurfingu. Już dawno temu zrodził mi się w głowie projekt wyjścia z polskim kiteboardingiem na światowe wody. Po wielu latach pracy wreszcie rozpoczęły się rozmowy na ten temat z międzynarodowymi organizacjami. Ostatnie negocjacje nie były łatwe, ale udało nam się znaleźć rozwiązania dobre dla każdej ze stron. Zatem miło mi poinformować, iż w maju powstanie nowa Polska Organizacja Kiteboardingu (POK). W kilku akapitach poniżej postaram się przedstawić genezę, możliwości oraz główne założenia nowej perspektywy.

Podstawowa różnica pomiędzy dotychczas działającymi organizacjami kite polega na tym, iż pierwszy raz w historii po polskim kursie kandydaci na instruktorów otrzymają podwójne uprawnienia – instruktor POK oraz międzynarodowy instruktor IKO. Bardzo cieszę się, że będziemy mogli zaproponować wszystkim kitesurferom takie rozwiązanie. Będzie to sytuacja dosyć unikalna, gdyż w mało którym sporcie uprawnienia wydane przez polską organizację będą rozpoznawane i respektowane na całym świecie. Dodam od razu, że przy stworzonym biznesplanie wszystkie koszta udaje się utrzymać na takim poziomie cenowym jakim posługuje się obecnie PZKite. Jest to bardzo ważne, ponieważ tworząc nowy produkt na rynku bardzo zależało mi na jego przystępności cenowej. Liczę, że możliwość otrzymania międzynarodowych uprawnień w obniżonej cenie i całorocznego zatrudnienia przekona większą ilość osób do rozpoczęcia profesjonalnej przygody z kitesurfingiem.


Głównymi założeniami i planami POK oprócz kursów instruktorskich są dynamiczny rozwój oraz popularyzacja kiteboardingu. Obok kształcenia kadr rekreacyjnego kitesurfingu, stworzony zostanie również cały system treningowy. Jak wiemy kitesurfing stał się sportem olimpijskim i czas najwyższy aby wykonać zdecydowane kroki w tym kierunku. Należy rozpocząć system kształcenia przyszłych zawodników ( kluby sportowe, młodzieżowe). Mam nadzieję, że uda się nawiązać współpracę z władzami Akademii Wychowania Fizycznego i stworzyć kierunek instruktora i trenera sportu z dziedziny kiteboardingu.

Ostatnim z ważnych zadań będzie przekształcenie POK w „oficjalny Polski Związek Kiteboardingu” sygnowany oraz wspierany przez polski rząd oraz Ministerstwo Sportu. Obecnie PZKite mimo, że nazwa może być myląca, nie posiada takiego zaplecza i jest zwykłą organizacją/stowarzyszeniem. Aby móc zostać oficjalnym partnerem trzeba spełnić długą listę warunków. Mając poparcie międzynarodowe i udokumentowaną współpracę, już niebawem POK będzie mógł ubiegać się o takie miano.


Myślę, że tutaj powinienem poruszyć jeszcze jeden ważny temat. Mianowicie połączenie kiteboardingu ze światem żeglarskim oraz PZŻ. Jak wiadomo kitesurfing jest zakwalifikowany na Olimpiadę jako klasa żeglarska. Dlatego system przygotowań olimpijskich musi być połączony. Tutaj chciałbym zaprosić zarząd PZŻ do rozmów nad potencjałem wspólnego rozwoju.

Polski Związek Żeglarski od lat stara się wybudować ośrodek treningowy w Gdyni. Temat jest bardzo trudny, ponieważ ciężko stworzyć opłacalny biznesplan na tego typu działalność rozmawiając z normalnymi inwestorami. Bardzo chciałbym w przyszłości zjednoczyć siły i wybudować wspólny ośrodek przygotowań olimpijskich, na który jest już konkretny pomysł i zaplecze. Na pewno w odpowiednim czasie podejmiemy to wyzwanie!

Teraz kilka słów o programie oraz kalendarzu kursów POK w nadchodzącym sezonie. Formuła kursów instruktorskich będzie bardzo przypominała obecne szkolenia IKO. Wszystkie materiały jednak zostaną przetłumaczone na język polski. Przewidziano 5 dniowy kurs asystenta instruktora, 5 dniowy kurs instruktorski, oraz 3 dniowe kursy unifikacyjne. Kursy unifikacyjne są dla wszystkich instruktorów innych organizacji, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia POK IKO. Wszystkie uprawnienia IKO zdobyte wcześniej będę oczywiście respektowane i aby otrzymać legitymację POK na tym samym poziomie wystarczy będzie zarejestrować się i opłacić składkę członkowską. Dla wszystkich przyszłych instruktorów oraz zrzeszonych szkół przygotujemy również kilka wariantów członkowskich. Od podstawowego profilu do licencji z pełnymi ubezpieczeniami zarówno instruktora pracującego niezależnie jak i szkoły prowadzącej działalność gospodarczą. Wszystkie informacje będę pojawiać się na stronie organizacji www.pok-kite.pl która obecnie jest jeszcze w budowie, więc proszę o chwilę cierpliwości.

Dla wszystkich planujących już teraz udział w kursach instruktorskich przedstawiam pierwszy kalendarz szkoleń. Zaznaczam jednak, że część z nich może być jeszcze z materiałami w języku angielskim gdyż ciężko dokładnie przewidzieć ile zajmie profesjonalne tłumaczenie ponad 500stron materiałów. Nie zmienia to jednak faktu, że już we wrześniu wszyscy otrzymają szansę uzyskania podwójnej licencji.

• Kurs asystenta instruktora kitesurfingu: 2-6.09.2019 16-20.09.2019

• Kurs instruktora kitesurfingu: 8-12.09.2019 22-26.09.2019

• Kursy unifikacyjne: 30.08-1.09.2019 13-15.09.2019 27-29.09.2019

• Kursy pierwszej pomocy: 7.09.2019 21.09.2019

W ostatnim akapicie chciałem zaprosić zainteresowanych, oraz specjalistów z zakresu kiteboardingu na spotkanie założycielskie organizacji POK. Spotykamy się 4.05.2019 w Jastarni o godzinie 19.00 w restauracji Retungsbudy. Przedstawię tam więcej szczegółów oraz wspólnie zastanowimy się nad wykorzystaniem nowego potencjału na rynku. Zachęcam również do zapoznania się z poniższym listem rekomendacyjnym zarządu IKO potwierdzającym projekt oraz przyszłą współpracę.

Pozdrawiam

Tomasz Chmieliński

List intencyjny IKO:

Tomasz Chmieliński

top